Vaata: TÜ professor Luc van Doorslaer räägib tõlkimise ebamäärasusest

Kolmapäeval, 16. mail kell 16.15 peab Tartu Ülikooli tõlkeõpetuse professor Luc van Doorslaer ülikooli aulas ingliskeelse inauguratsiooniloengu „Tõlketeaduse vahepealsus“.

Ammugi on möödas ajad, mil tõlkimist peeti pelgalt keeleliseks toiminguks. Tõlkija tegutseb oma vahekultuuris, kus iga ülekanne tuleb mitu korda läbi arutada, ümber paigutada ja uuesti vahendada.

Oma inauguratsiooniloengus uurib professor van Doorslaer, millisel määral kajastub tõlkimise tänapäevasus sellise (inter)distsipliini nagu tõlketeadus institutsionaliseerumises või mil määral saab see seal kajastuda.

Igal teadusharul on oma traditsioonid ja meetodid. Kuigi interdistsiplinaarset lähenemist propageeritakse laialt, satub see vastuollu olemasoleva süsteemi, kategooriate ja spetsialiseerumisega. Kas teadusharu identiteedi arendamise seisukohast võiks akadeemilistes ringkondades käsitada ebamäärasust ja vahepealsust pigem eelise või koormana?

Tõlkijat peetakse küll suhteliselt nähtamatuks, aga tema n-ö vahepealsest positsioonist ollakse üldiselt siiski teadlikud. Tõlkija on vahendaja, kelle tegevuse tuum on ületada piire, et vajaduse korral jääda pidama kultuuride ja keelte kokkupuutealal. Just selle pärast ongi tõlkija ja tõlkimine humanitaaria valdkonnas tänapäeval paeluvad uurimisobjektid.

Luc van Doorslaer on töötanud Saksamaal Duisburgi Ülikoolis ning Belgias Antwerpeni Ülikoolis ja Leuveni Katoliiklikus Ülikoolis. Ta on Leuveni Katoliikliku Ülikooli tõlkeuuringute keskuse (CETRA) direktor. Tänavu oli ta külalisteadlane Hongkongi Lingnani Ülikoolis. Ta teeb teadurina koostööd Lõuna-Aafrika Vabariigi Stellenboschi Ülikooliga. Tema põhilised uurimisvaldkonnad on ajakirjandus ja tõlkimine, ideoloogia ja tõlkimine, imagoloogia ja tõlkimine ning tõlketeaduse institutsionaliseerumine.

Luc van Doorslaeri tööd Tartus toetatakse Tartu Ülikooli „ASTRA“ projektist „PER ASPERA“, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Lisainfo: Luc van Doorslaer, Tartu Ülikooli tõlkeõpetuse professor, luc.vandoorslaer@ut.ee