Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala üliõpilaste vaibanäitus „Sinitriipu kirjatud“

Näitusel „Sinitriipu kirjatud“ on sinikirjalised vaibad, mille on kudunud Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava rahvusliku tekstiili eriala üliõpilased.

Kangastelgedel kootud sõbakirjalised ning naastpõimes koopiavaibad on valmistatud traditsiooniliste võtete, materjalide ja töövahenditega, et anda uus elu unustusse vajunud käsitööpärandile. Esemed, mille alusel koopiad valmistati, asuvad Eesti Rahva Muuseumis, Virumaa Muuseumides ja erakogus.

Kõikides vaipades on kasutatud sinist mustrilõnga, mis on eestlaste tekstiilikunstis olnud eriti iseloomulik. Taustatriibud on traditsiooniliselt olnud sama laiad kui kirjatriibud. Alles 20. sajandil hakati kuduma vaipu, kus triibu laius sõltus värvi intensiivsusest, mis muutus mustritriibu südamikus kas tumedamaks või heledamaks.

Vaipade kujundus ja tehniline teostus arenes kiiremini Põhja-Eestis, samal ajal kui konservatiivsemas Lõuna-Eestis kasutati uuemat naast- ja pindpõimetehnikat väga harva.

Näitusevaibad on kudunud rahvusliku tekstiili eriala üliõpilased Renna Agapuu, Haldi Ellam, Ene Koppelmann, Signe Lintrop, Maria Merimaa, Triin Sarapik-Kivi, Evelin Siiman, Maris Taul, Gitta Truus ja Kadri Võrel. Neid juhendas rahvusliku tekstiili lektor Christi Kütt, kes on ühtlasi Viljandi kultuuriakadeemia vilistlane ja on juba peaaegu 20 aastat jaganud oma teadmisi kangakudumise alal.

Näitus on pühendatud Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 30. aastapäevale.

Luulenäitus Toomemäel

Luulenäitus "Aken Toomemäe poole"

28. ja 29. aprillil ning 6. mail toimub Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestri kontsert „Meistriklass: hariduslik retk klassikutega“.
Sarja „Kord ja kaos“ teine sümpoosion „Maailma tähendusest“ kujundus.

Sarja „Kord ja kaos“ teisel sümpoosionil keskenduti semiootikale