2025. aasta on kuulutatud eesti raamatu aastaks, kuna tänavu möödub 500 aastat esimese eesti keelt sisaldanud trükise ilmumisest.
15. aprillist 31. augustini jagavad raamatuaasta puhul Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride instituudi töötajad instituudi raamatukogu (Lossi 3–208) ekraanidel oma lapsepõlve lemmikraamatuid. Loe lähemalt instituudi kodulehelt.
Raamatuaasta avati 30. jaanuaril Tartu Ülikooli raamatukogus, kus toimus avamistseremoonia ja konverents „Eesti raamat 500“. Raamatuaasta avapäev avamistseremoonial tervitas kuulajaid lisaks president Alar Karisele ja linnapea Urmas Klaasile ka rektor Toomas Asser, kes andis üle eesti raamatukogundustegelase Friedrich Puksoo auhinna. Tseremooniat on võimalik järelvaadata UTTV-st.
Avapäev jätkus raamatukogus konverentsiga „Eesti raamat 500“. Igas teemaplokis rääkisid raamatutest kaks esinejat, kelle käsitletav teemadering ulatus piiblist ja nõiasõnadest tänapäevase teaduskirjanduseni välja. Konverentsi salvestust on võimalik vaadata UTTV-st.
Raamatukogu teisel korrusel on avatud väljapanek „Õpetusest võrsub iva. Esimesest loengukonspektist kõrgkooliõpikuni“, mis annab põhjaliku ülevaate ülikooli õppematerjalidest 200 aasta jooksul. Näituse valmimisse on panustanud üle 60 inimese kogu ülikoolist.
Eesti ja üldkeeleteaduse instituut korraldas koostöös Eesti Keele Instituudi ning ajakirjaga Keel ja Kirjandus 27.–28. veebruaril Tallinnas konverentsi „Koloniaalkeelest rahvuskeeleks“, mis keskendus eesti keele arengule 18. sajandil ja 19. sajandi alguses. Ettekannetes arutleti selle üle, kuidas sai baltisaksa pastorite loodud kiriklikust kirjakeelest kujuneda keelevariant, mis suutis hiljem toimida rahvusliku ärkamise pinnasena.
Ülikoolis tähistati raamatuaastat ka 11.–12. aprillil toimunud konverentsiga „Eesti kirjanduse leksikon“, kus käsitleti ülikooli erialade ja raamatute seoseid. Loe lähemalt konverentsi kodulehel. Konverentsi esimest ja teist päeva saab järele vaadata UTTV-s.
Eesti raamatu aastat tähistatakse eesti kirjanduse päevast, 30. jaanuarist 2025 kuni emakeelepäevani, 14. märtsini 2026. Raamatuaasta moto on Hando Runneli mõte „Rahvas algab raamatust“.
Tutvu kogu programmiga raamatuaasta veebilehel.
Uudist täiendatakse jooksvalt.