Breadcrumb
Breadcrumb
ISEP programm
ISEP on ülemaailmne ülikoolide vaheline üliõpilasvahetuse korraldamise võrgustik, milles on üle 320 ülikooli. Pooled ISEP-i ülikoolid asuvad Ameerika Ühendriikides. Eestist kuulub ISEP-isse Tartu Ülikool. Sihtrühm: rakenduskõrgharidus-, bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilased (arstiteaduskonna üliõpilastel on piiratud võimalused, kuna paljudes ülikoolides on arstiõppe programmid vahetusüliõpilastele suletud). Õppeperiood: Välisülikoolis saab õppida korraga 1-2 semestrit (võib korduvalt kandideerida). ISEP-isse on võimalik kandideerida läbi kahe programmi: ISEP-exchange ja ISEP -direct.
ISEP- Exchange
ISEP on ülemaailmne ülikoolide võrgustik, kuhu kuulub üle 320 ülikooli (umbes pooled asuvad USAs). Eestist kuulub ISEP-isse Tartu Ülikool. Kõik võrgustikku kuuluvad ülikoolid ei pruugi ISEP-exchange programmis osaleda. Nimekirja osalevatest ülikoolidest leiab ISEPi kodulehelt. NB! Kandideerida saab ainult exchange programmis osalevatesse ülikoolidesse.
Stipendium: välisülikoolis on tagatud tasuta õpe, tasuta majutus ja tasuta toitlustus või toidustipendium.
Kulud: kulutused reisile, viisale ning õppematerjalidele tuleb üliõpilasel endal kanda. Üldjuhul on kohustuslik osta ISEP-i tervisekindlustus (umbes 100 USD kuus - kindlustus tuleb terveks välisõpingute perioodiks korraga välja osta). Mõne riigi puhul, kus on nõutud kohalik kindlustus, ei ole ISEP-i kindlustus kohustuslik, samuti ei pea kindlustust ostma Euroopa Liidu riikidesse õppima minnes.
Kandideerimistasu: Kokku 495.- USD. Kandideerimistasu tuleb maksta tudengitel, kes on TÜ stipendiumikomisjoni poolt programmile välja valitud, makstakse kahes osas otse ISEP-ile. :
- ISEPi online avalduse esitamisel tuleb tasuda 100.- USD (application fee)
- Kui ISEP on leidnud üliõpilasele sobiva ülikooli ja üliõpilane kinnitab soovi seal õppima asuda, tuleb tasuda 395.- USD (placement fee).
Hilisemal loobumisel kandideerimistasu ei tagastata.
Kandideerimine
Põhikonkurss on jaanuaris ning kandideerimine toimub läbi TÜ rahvusvahelise õpirände keskuse. Juhul kui esimeses kandideerimisvoorus jääb vabu kohti, võib õppeaasta lõpus (enamasti mais-juunis, vahel ka augustis) toimuda lisakonkurss järgmise õppeaasta kevadsemestriks.
Jaanuaris toimuval põhikonkursil saab kandideerida nii üheks semestriks kui terveks õppeaastaks; suvel toimuval lisakonkursil vaid järgmise õppeaasta kevadsemestriks.
Kandideerimisel tuleb esitada kuni 10 ülikoolist koosnev pingerida ning ISEP paigutab TÜ välismaal õppimise vahendamise komisjoni poolt väljavalitud üliõpilased ühte soovitud ülikooli.
Kuidas valida kooli?
- Kontrolli, millised ülikoolid järgmiseks õppeaastaks üliõpilasi vastu võtavad, kandideerimiseks avatud ülikoolide nimekirjad leiab ISEP-i kodulehelt
- Sobiva välisülikooli leidmiseks uuri kandideerimistingimusi, kandideerimiseks avatud erialasid ja pakutavaid aineid ning nõudeid kandidaadile (keelenõuded, keskmise hinde nõuded jm). Ülikoolide valimisel on abiks ISEP-i ülikoolide otsingusüsteem Kui ülikool nõuab rahvusvahelist keeletesti (TOEFL/IELTS), kuid seda ei ole sooritatud, siis antud ülikooli kandideerida ei saa ning tuleb otsida ülikoole, mis aktsepteerivad ka teisi keeleteste.
- Koosta kuni 10 ülikoolist koosnev pingerida. Võimalusel paigutatakse üliõpilane esinelikus olevasse ülikooli (see ei ole garanteeritud).
Õppekeel ja keeleoskust tõendavad dokumendid
- Uuri, mis keeles toimub õppetöö ning millised on nõuded keeleoskust tõendavatele dokumentidele.
- Paljud ülikoolid (eriti USAs) nõuavad rahvusvahelist keeletesti (TOEFL/IELTS).
NB! Kui on nõutud rahvusvaheline keeletest, tuleks varakult testile registreeruda (kandideerimise tähtajaks peab test olema sooritatud). Testile registreerumisel märkida tulemuste saajateks ka Tartu Ülikool ja ISEP.
Kuidas ja millal kandideerida?
- Kõigepealt tuleb osaleda TÜ konkursil ning esitada oma dokumendid läbi SoleMOVE kandideerimissüsteemi. Laekunud avaldused vaatab läbi TÜ välismaal õppimise vahendamise komisjon.
- TÜ komisjoni poolt välja valitud üliõpilastel tuleb esitada ISEPile oma kandideerimisdokumendid läbi nende kandideerimissüsteemi ning maksta ISEP-i kandideerimistasu 100 USD (otse ISEP-ile, krediitkaardiga).
- ISEP paigutab kandidaadid välisülikoolidesse paari kuu jooksul pärast kandideerimistähtaega. Välisülikooli paigutamise järgselt tuleb tasuda 395 USD koha vastuvõtmiseks. Välisülikoolis tehakse lõplik otsus üliõpilase vastuvõtmise kohta. Vastuvõtuotsused selguvad reeglina 2-3 kuu jooksul.
NB! Kui üliõpilane otsustab pakutud kohast loobuda, kandideerimistasu ei tagastata.
ISEP-direct on tasuline programm, üliõpilasel tuleb maksta välisülikooli semestritasu, mis sisaldab õppemaksu, majutust ning tihtipeale ka toitlustust. Täpse info osalevate ülikoolide ja semestritasude kohta leiab ISEP-i kodulehelt. Kindlat kandideerimistähtaega ei ole, kontrolli huvipakkuva ülikooli tähtaegu.
- Kandideerimistasu: kandideerimisel tuleb maksta deposiit (makstakse otse ISEP-ile), deposiit lahutatkse hiljem ISEP-Direct programmi kogu maksumusest.
- Kandideerimine: Kandideerida saab ISEP-Direct programmis osalevatesse ülikoolidesse. Kandideerimine käib läbi TÜ Rahvusvahelise õpirände keskuse. Kandideerimistähtaeg sõltub välisülikooli tähtajast.
- Täpsemat infot programmi ja semestritasude kohta ISEP-i kodulehelt: ISEP-Directvõi küsi TÜ rahvusvahelise õpirände keskusest.