Digihumanitaaria teadur
humanitaarteaduste ja kunstide valdkond, eesti ja üldkeeleteaduse instituut
Tartu Ülikool on üle 4 500 töötaja ja 15 000 üliõpilasega Eesti suurim ning vanim akadeemilise elu keskus. Ülikoolilinna miljöö ja hea töö- ning elukeskkond on meelitanud siia tippteadlasi ja -spetsialiste ligi 400 aastat.
Tööülesanded
Teadus- ja arendustöö (70% tööajast)
- Digihumanitaaria teadur teeb kõrgetasemelist teadus- ja arendustegevust digihumanitaaria, arvutilingvistika, arvutusliku kirjandusteaduse, digitaalsete ajaloo-uuringute alal või muudes seotud valdkondades. Teadur täidab Euroopa Liidu rahastatud teadusprojekti „Digitekstide uurimiskeskus“ ülesandeid.
- Digihumanitaaria teadur osaleb teadus- ja arendustegevuses professori või kaasprofessori juhendamisel. Teadus- ja arendustegevus moodustab teaduri tööajast vähemalt 70%. Teaduri puhul oodatakse rahvusvahelisel tasemel teadustööd viie aasta jooksul vähemalt 1,5 doktoritöö mahus.
- Teaduri tööülesannete hulka kuulub teadus- ja arendustegevuseks vajalike oskuste arendamine ning enesetäiendus.
Õppetöö (20% tööajast)
- Digihumanitaaria teadur viib läbi õppetööd tänapäevasel metoodilisel ja haridustehnoloogilisel tasemel ning juhendab peamiselt kõrghariduse esimese ja teise astme üliõpilasi ning võib kaasjuhendada doktoritööd. Õppetöö moodustab teaduri tööajast kuni 20%.
- Digihumanitaaria teadur õpetab kursusi, mis on seotud digihumanitaariaga, arvutilingvistikaga, arvutusliku kirjandusteadusega, digitaalsete ajaloo-uuringutega vm seotud aladega.
- Teadur tegeleb ka enesetäiendamisega õpetamis- ja juhendamisoskuste alal.
Osalemine juhtimises ja institutsionaalses arendamises (10% tööajast)
- Teadur osaleb ülikooli juhtimises, institutsionaalses arendamises ning ühiskondlikus tegevuses. Soovitav on osavõtt ülikooli otsustuskogude tööst. Need tegevused moodustavad kuni 10% tööajast.
- Digihumanitaaria teadur panustab suurte keelemudelite arendamise võrgustike töösse.
- Teaduri tööülesannete hulka kuulub projekti tulemuste tutvustamine ja populariseerimine.
Nõutav kvalifikatsioon
Doktorikraad või sellele vastav kvalifikatsioon.
Erialane kogemus
- Kandidaadilt eeldatakse suutlikkust läbi viia teadus- ja arendustegevusi digihumanitaaria, arvutilingvistika, arvutusliku kirjandusteaduse, digitaalsete ajaloo-uuringute valdkonnas või muudel seotud aladel.
- Varasema rahvusvahelisel tasemel erialane uurimistöö ja publitseerimine digihumanitaaria alal või sellega seotud valdkondades.
- Vajalikud on piisavad tehnilised oskused digihumanitaaria vahendite ja meetodite rakendamiseks; nende hulka kuuluvad näiteks programmeerimine (nt Python või R), kvantitatiivsed meetodid, järeldav statistika, digivahendid ja –keskkonnad (nt SQL-andmebaasid, loomuliku keele töötlemise vahendid, Linked Open Data lahendused, visualiseerimistehnikad jne).
- Tugeval kandidaadil on kõrgkoolis õpetamise ja üliõpilaste juhendamise kogemus.
Keeleoskus
Inglise keele oskus kõrgtasemel, eesti keele oskus tuleb kasuks.
Lisateave tasustamise kohta
3500 eurot (bruto) kuus.
Ametikohtade arv
3
Kandideerimiseks vajalikud dokumendid
- Avaldus rektori nimele.
- Elulookirjeldus.
- Teadustööde loetelu (vajadusel lisada koopiad olulisematest publikatsioonidest).
- Nõutavat kvalifikatsiooni tõendava dokumendi ja selle lisade koopiad (koos ametliku tõlkega eesti, inglise või vene keelde juhul, kui dokumendi originaal ei ole eesti, inglise, vene, soome, rootsi, prantsuse, itaalia, ukraina või valgevene keeles). Kandidaadilt on õigus nõuda kvalifikatsiooni tõendava dokumendi ja selle lisade originaale või kinnitatud ärakirju. Kui kõrgharidus on omandatud välismaal, on õigus kandidaadilt nõuda akadeemilise tunnustamise infokeskuse (Eesti ENIC/NARIC Keskus) hinnangut kandidaadi kvalifikatsiooni vastavuse kohta ametikohal nõutavale kvalifikatsioonile.
- Konkursist osavõtja poolt oluliseks peetavad muud materjalid (materjalide nimekiri esitada avalduses või avalduse lisana).
- Motivatsioonikiri.
- Soovituskiri kandidaadi doktoritöö juhendajalt või juhtivalt teadlaselt, kes on tuttav kandidaadi akadeemilise tööga.
Tutvu meie kodulehega.
Lepingu periood 01.09.2025 - 28.02.2030
Töö asukoht
Jakobi 2, Tartu