Autor:
Andero Kalju

Eesti raamatu päeval räägitakse keelatud raamatutest

Eesti raamatu päeval, 23. oktoobril kell 16 kohtub ülikooli raamatukogu teise korruse konverentsisaali alal lugejatega rahvusraamatukogu hoiuraamatukogu ekspert Kalju Tammaru, et rääkida raamatutest, mis on eri aegadel poliitilistel ja muudel põhjustel keelu alla sattunud.

„Ajaloos on olnud perioode, mil ühed või teised raamatud on ära keelatud,“ rääkis Tartu Ülikooli raamatukogu kogude osakonna juhataja ja eesti raamatu päeva korraldaja Kristhel Haak. „Väga tihti on selle põhjus olnud poliitiline. Teosed, mis näitavad ilustamata tõde ja ärgitavad inimesi mõtlema, on kuulutatud teatud ühiskonnakorralduse ajal ohtlikuks.“ Poliitilistest, aga ka teistest raamatute ärakeelamise põhjustest Kalju Tammaru räägibki. Lisaks tuleb juttu sellest, kuidas raamatukogud selliseid teoseid siiski säilitada suutsid ja mida selleks tehti.

Vestlusele lisaks saab näha väikest väljapanekut keelatud raamatute nimestikest ja mõningatest omal ajal põlu all olnud teostest.

Eesti raamatu päeva tähistatakse alates 2001. aastast ning selle puhul toimuvad paljudes Eesti raamatukogudes ja koolides kohtumised kirjanikega, kirjandusõhtud ja muud eesti raamatut väärtustavad ja tutvustavad üritused.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!