Eelmisel nädalal avaldatud Times Higher Educationi (THE) IT-valdkonna erialade (Computer Science) edetabelis on Tartu Ülikooli arvutiteadus tõusnud 201.–250. kohale. See kinnitab, et kõrgel tasemel on nii teadustöö, tsiteeringud, õppetöö, rahvusvahelistumine kui ka ettevõtluskoostöö.
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja Jaak Vilo sõnul on suudetud värvata ja hoida rahvusvahelisi õppejõude ning tuua Eestisse andekaid tudengeid, kes tugevdavad ka meie ettevõtete konkurentsivõimet. Seda kajastab ka THE edetabel, kus on kõrgelt hinnatud eestkätt ettevõtluskoostööd ja rahvusvahelistumist.
“Kuigi Euroopa Liidu arvestuses on Tartu Ülikool tõusnud arvutiteaduse edetabelis kogu Ida- ja Kesk-Euroopa esimeseks, peame jätkama püüdlemist esisaja sekka kogu Euroopas. Meil on vaja veel kõvasti pingutada, et Eesti teadus paistaks maailmas paremini välja. Instituudis alustati hiljuti tööd Euroopa Teadusnõukogu (ERC) kahe grandi alusel ja ühtlasi on pooleli mitu suurt arendusprojekti, mis annavad kindluse, et meie tippteadus on huvitav, oluline ja vajalik,” lausus Vilo.
Lähitulevikus ootavad arvutiteaduse instituuti ees kaks väga olulist uuendust – uhiuude Delta keskusesse kolimine ja õppetöö alustamine Eesti esimese andmeteaduse magistriõppekava alusel.
“Tudengite ja teadlaste arvu pidev kasv tekitas vajaduse uute ruumide järele, mistõttu oleme olnud aastaid linna peal laiali erinevates õppehoonetes. Delta keskuse valmides saame oma instituudi jälle ühte majja kokku kolida. Oma ruumid saab näiteks digiinnovatsiooni keskus, kus viiakse ellu ägedaid tudengiprojekte ja nõustatakse ettevõtteid. Kokkukolimine parandab ühest küljest meie omavahelist suhtlust ning teisest küljest toetab tihedamat koostööd ülikooli teiste üksuste, digivaldkonna asutuste ja ettevõtetega. Delta ettevõtlusmajja tulevad näiteks AS Cybernetica, tarkvaratehnoloogia arenduskeskus STACC, Statistikaamet ja Swedpank – võib vaid ette kujutada, kui palju uut teadmist võib selliste organisatsioonide koostegutsemisest sündida,” ütles Vilo.
Uudse andmeteaduse magistriõppekava väljatöötamist toetas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, kuna andmeteaduse ja tehisintellekti vallas pädevaid inimesi oodatakse tööle väga paljudesse ettevõtetesse ja riigiasutustesse. Tartu Ülikoolis on tehisintellekti ja suurandmete alal väga põhjalik oskusteave, mida on pikka aega arendatud ja süvendatud teadusprojektide ja IT Akadeemia programmi rahastuse toel. "Peame oluliseks, et andmeteadus võimaldab eriala lõpetanutel rakendada oma teadmisi ja leida uuenduslikke lahendusi peale loodus- ja täppisteaduste ka näiteks digihumanitaaria, sotsiaalteaduste ja äriettevõtete andmeteaduse valdkonnas,” selgitas Vilo.
Kõigi erialade koondarvestuses on Tartu Ülikool THE edetabelis 301–350 parima seas. THE avaldab erialade edetabeli tulemused neljas järgus. Edetabeli esimene järk kinnitas Tartu Ülikooli humanitaarteaduste maailmataset ning kolmas ja neljas järk avaldatakse novembris.
Tartu Ülikoolil läheb ka teistes mainekates ülikoolide edetabelites hästi. 15. oktoobril avaldatud Quacarelli Symondsi (QS) Euroopa kiire majanduskasvuga riikide edetabelis tõusis ta sel aastal 4. kohale. QS-i üldtabelis kerkis Tartu Ülikool suvel kõigi aegade kõrgeimale 301. kohale, kusjuures eelmise aastaga võrreldes on tulemus paranenud 20 koha võrra. Alates 2014. aastast on Tartu Ülikool liikunud pingereas 160 kohta ülespoole.
Lisateave: Jaak Vilo, TÜ arvutiteaduse instituudi juhataja, 737 5483, jaak.vilo [ät] ut.ee
Foto: Henry Narits