ESTCube’i ja Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi blogi avab Põhja- ja Baltimaade kosmosemaailma

Kosmoseblogi eesmärk on tutvustada lähemalt Eesti ja ümberkaudsete riikide teaduse ning erasektori kosmoseprojekte ja -saavutusi.

Kahes sissejuhatavas loos avaldatakse tagasivaade Eesti esimese satelliidi ESTCube-1 loomisesse alates idee algusest kuni satelliidi väljalülitamiseni. Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi kaasprofessor Andris Slavinskis on kindel, et ESTCube-1 ajaloost rääkimine on jätkuvalt oluline ja inspireeriv. „ESTCube-1 arendustöö oli teedrajav nii Eesti kui ka ümberkaudsete riikide kosmosesektorile. Ulatuslikku mõju tõendavad käimasolevad Euroopa Kosmoseagentuuri ja NASA projektid, milleni poleks me ilma selle pisikese satelliidi loomise kogemuseta nii kiiresti jõudnud,“ sõnas Slavinskis.

ESTCube-1 lood annavad eelkõige tehnilise ülevaate satelliidist ja selle ülessaatmisest, kuid neist kumavad läbi ka noorte täppisteadlaste emotsionaalsed katsumused, mida kogetakse, kui midagi täiesti algusest peale välja töötama hakata. Blogi ei keskendu aga ainult pisikestele satelliitidele. Edasistes postitustes on võimalik lugeda Soome teadlase ideest luua Ceresi asteroidi orbiidile inimasustuseks sobilik megasatellitide konstellatsioon, samuti saab teada, miks uuritakse Euroopa Kosmoseagentuuris kosmosetolmu. „Balti- ja Põhjamaade teadlased ning ettevõtjad tegelevad väga laia ampluaa kosmoseprojektidega. Meie idee on tutvustada nendest võimalikult paljusid, kaasates visuaalide loomisesse kohalike kunstnike illustratsioone,“ tutvustas Slavinskis edasisi plaane.

Loe blogipostitusi

Lisateave: Andris Slavinskis, Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna kaasprofessor, andris.slavinskis@ut.ee