Autor:
Kadri-Ann Mägi

Ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse tagasivaade aastale 2023

Kuidas möödus 2023. aasta Tartu Ülikooli hargettevõtete jaoks ning kuidas läks eksperimentaalarenduse toetust saanud ja eelinkubatsiooniprogrammis osalenud meeskondadel? Jaanuarikuu esimesed päevad on hea aeg vaatamaks tagasi ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse möödunud aasta tegemistele. 

Eksperimentaalarenduse toetus – värav ettevõtlusmaailma 

Juba viiendat aastat said Tartu Ülikooli akadeemilised töötajad taotleda eksperimentaalarenduse toetust, mille eesmärk on toetada teadlasi oma teadustöö tulemuste rakenduslikul edasiarendamisel. Toetuse saamine on Tartu Ülikooli teadlasele sageli esimene samm teadusmahuka ettevõtte loomise teekonnal. 2023. aastal toetati üheksat projekti kogusummas 300 000 eurot. Samuti selgusid 2022. aastal toetust saanute uurimistulemused. 

Kuigi üldjuhul eeldatakse, et pärast toetuse saamist loovad meeskonnad teadusmahuka ettevõtte, on esimene eesmärk tõsta tehnoloogilise valmiduse taset (TVT). 2022. aastal toetust saanud uurimisrühmad olid selles edukad: kaks neist tõusid ühe astme võrra, viis rühma kahe, neli rühma kolme, kolm rühma nelja ning üks rühm lausa seitsme astme võrra.

Alates 2019. aastast on eksperimentaalarenduse toetust saanud 56 projekti kogusummas 1,8 miljonit eurot.

Eelinkubatsiooniprogramm „Teadusest äriks!“  

Nii mõnigi eksperimentaalarenduse toetust saanud meeskond on jätkanud ettevõtlusplaanide elluviimist Tartu Ülikooli eelinkubatsiooniprogrammis „Teadusest äriks!“. 

2023. aasta kevad- ja sügisprogrammis osales kokku rekordilised 13 meeskonda, kes 10 nädala jooksul iganädalaste mentorkohtumiste abil teadusmahuka ettevõtte loomise suunas liikusid. Aasta lõpus rõõmustas ettevõtlus- ja innovatsioonikeskust uudis, et üks kevadprogrammi meeskondadest, haavakatteid arendav EsaDres valiti 40 parima iduettevõtte sekka, kes konkureerib jaanuaris Startup Day pealaval ligi poole miljoni euroni küündivatele auhindadele. 40 parima sekka valiti lisaks EsaDresile ülikooli hargettevõtetest veel GaltTec ja Vectiopep

2023 oli Tartu Ülikooli hargettevõtete jaoks edukas aasta 

On selge, et 2023. aasta oli erakordselt edukas paljude Tartu Ülikooli hargettevõtete jaoks. Näiteks valiti biotehnoloogia vallas tegutsev Icosagen Cell Factory nii Eesti aasta ettevõtteks kui ka aasta innovaatoriks. 

Edukad oldi ka rahakaasamises. CO2 heitest grafiiti tootev tehnoloogiaarendaja UP Catalyst kaasas neli miljonit eurot tööstusliku testreaktori ehitamiseks. See aitab vähendada Euroopa sõltumist Hiina süsinikmaterjalidest ning teeb UP Catalystist maailma suurima rohegrafiidi tootja. 

Gearbox Biosciences kaasas aga ligi pool miljonit eurot, et arendada tehnoloogiat, mis võimaldab tööstusliku biotehnoloogia abil luua valke ilma antibiootikume kasutamata. Sellega aitab ettevõte vähendada nii antibiootikumide kasutamist väljaspool meditsiini kui ka neile resistentseks muutunud bakterite levikut. 

Kütuseelemente arendav GaltTec pääses aga ainsa Eesti iduettevõttena NATO innovatsioonikiirendisse DIANA, millega kaasneb lisaks rahalisele toetusele ja usaldusmärgisele ka ligipääs NATO katse- ja arenduskeskustesse. 

Vaatamata lõppenud aasta majandusolukorrale on Tartu Ülikooli hargettevõtted olnud edukad ning teadlaste huvi ettevõtluse vastu ei ole raugenud. Loodame, et lisaks aastanumbrile kasvab 2024. aastal ka ülikooli ettevõtlike teadlaste ja hargettevõtete arv.

Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus soovib head uut aastat ja ettevõtlikku meelt! 

Jaapani Yamaguchi Ülikooli ja linna esindus Tartu Ülikoolis

Tartu Ülikooli külastasid Jaapani Yamaguchi Ülikooli ja linna esindajad

main building with flags

Tasuta RKT koolitused

Vectiopepi meeskond

Uudset vähiravitehnoloogiat arendav Vectiopep kaasas 450 000 eurot