Autor:
Ragnar Vutt

Kuidas mõjutavad ühiskondlikud muutused Tartu Ülikooli?

Uue arengukava koostamisel kutsutakse ülikooliperet kaasa mõtlema, kuidas ühiskondlikud trendid ülikooli tulevikku mõjutavad. Lisaks oodatakse tagasisidet selle kohta, millistes valdkondades peaks ülikool tegema arenguhüppe, et muutuvas maailmas parimal moel ühiskonda teenida.

Arengukava arutelude joonis.

Tartu Ülikooli arendusprorektori ja uue arengukava väljatöötamise komisjoni esimehe Tõnu Esko sõnul on iga ülikoolipere liikme arvamus oluline. „Uue arengukavaga seame paika sihi järgmiseks kümneks aastaks. Praegu on aeg, mil iga töötaja ja üliõpilane võiks korraks mõelda ülikooli tuleviku peale, et see siht oleks läbimõeldud ja selge,“ rääkis Esko.

Sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse (RAKE) koostatud trendide analüüsi põhjal on sõnastatud 16 trendikimpu, mis hakkavad ülikooli tõenäoliselt järgmise kümne aasta jooksul mõjutama. Eri üksustele avalduv mõju võib aga olla trenditi erinev. Seepärast oodatakse töötajaid neid trende hindama ja kirjeldama nende võimalikku mõju oma üksusele.

Eri sihtrühmale on mõeldud eraldi küsimustikud:

Küsimustikele saab vastata 13. oktoobrini.

Kevadel tehtud avaliku ideekorje, arengukava väljatöötamise komisjoni ettepanekute ning ülikooli nõukogu ja senati ühisistungi arutelu põhjal on sõnastatud uue arengukava viie võimaliku fookussuuna esialgne kirjeldus. Küsimustiku tulemuste saamise järel oodatakse igalt struktuuriüksuse juhilt täiendusi välja pakutud fookussuundadele. „Julgustan kõiki juhte tagasiside andmisse kaasama ka oma kolleege. Kuna midagi pole veel lõplikult otsustatud, võib teha ettepanekuid ka teemade kohta, mis tunduvad praegu täiesti puudu olevat. Just praegu on hetk, kus kõik oma ideed välja käia,“ sõnas Esko.

Pärast struktuuriüksuste arutelusid toimub arutelu ka valdkondade nõukogudes, tugiüksuste ja asutuste juhtide kohtumistel ning üliõpilasesinduses. Nii trendide kohta antud hinnangud kui ka fookussuundade täiendused ja ettepanekud võetakse vaatluse alla arengukava väljatöötamise komisjonis, kes koostab selle põhjal uue arengukava esialgse versiooni.

Uude arengukavasse aastateks 2026–2035 valitakse väike arv strateegilisi fookussuundi, mis ühendaks nii ülikoolipere eesmärgid kui ka muutuva maailma vajadused. Fookussuundadega ei keskenduta üksikutele teaduserialadele, vaid erialasid läbivatele ja ühendavatele teemadele.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Rektor Toomas Asser ja Kadri Voorand

Vabade kunstide professor Kadri Voorand kohtus rektor Toomas Asseriga

Arendusseminar Pärnus

Ülikooli uue arengukava arutelud jätkusid Pärnu kolledžis

Tartu kõrgkoolide esindajad Tartu liikuvusnädala rattasõidul.

Osale rattaretkel Delta ja Maarjamõisa õppehoonete vahel