Tartu Ülikool otsib lahendust hoonete tähistamiseks

Tartu Ülikooli hooned Tartu kesklinnas.
Tartu Ülikooli hooned Tartu kesklinnas.
Autor:
Tartu Ülikooli virtuaaltuur

Tartu Ülikool kuulutas välja ideekonkursi, et leida lahendus kõikjal üle Eesti asuvate ülikooli hoonete tähistamiseks ja suunaviitade kujundamiseks. Kavandeid oodatakse 2. juuniks 2025.

Ideekonkursi eesmärk on kujundada ühtne ja visuaalselt selge tähistussüsteem, mis suurendaks Tartu Ülikooli hoonete nähtavust avalikus ruumis. Tähised ja viidad peaksid aitama paremini orienteeruda nii üliõpilastel, linnakodanikel kui ka linna külastavatel turistidel. Võidutöö alusel tellib ülikool tähistuse põhiprojekti.

„Tähistussüsteem pole pelgalt praktiline abivahend, vaid ka ülikooli visiitkaart Tartus ja kõikjal mujal üle Eesti. Ülikooli ehitised on väga eriilmelised – nende hulgas on täiesti värskeid õppe- ja teadushooneid, aga ka pika ajalooga muinsuskaitsealuseid maju ning hulganisti praktika- ja välibaase üle Eesti. Meie eesmärk on nad kõik maitsekalt ühe äratuntava tähistusviisi abil hästi leitavaks muuta,“ selgitas konkursi žürii esimees, Tartu Ülikooli kantsler Kstina Noormets.

Disainiagentuur Velvet on juba kaardistanud 160 kohta, kuhu tähistus lisada tuleks. Tartu Ülikooli hooned asuvad üle Eesti – lisaks Tartule Tallinnas, Narvas, Viljandis ja Pärnus, aga ka näiteks Tõraveres, Saaremaal, Ida-Virumaal ja põhjarannikul. Tähiste ja viitade kujundus peab olema võimalikult universaalne, funktsionaalne ja vastupidav. Samuti on oluline, et infot oleks võimalik hõlpsasti uuendada näiteks juhul, kui hoone kasutaja vahetub.

Ideekonkursile on oodatud osalema professionaalsed disainibürood, kellel on varasem kogemus keskkonnagraafika või ruumidisaini valdkonnas. Osalejatelt oodatakse eskiisina viie tähisetüübi lahendust – sissepääsu tähist, suunaviita, ala või kompleksi tähist, piiriposti tähist ja fassaadilogo. Osaleja esitab kavandi anonüümselt enda pakutud märksõna abil. Ideekonkursi žürii koosneb Tartu Ülikooli, Tartu linna ja disainiettevõtete esindajatest.

Konkursi 6000-eurone auhinnafond jaguneb kolme parima töö vahel: võitja saab 3000 eurot, teise koha saavutanu 2000 eurot ja kolmanda koha auhind on 1000 eurot. Võitjaga sõlmitakse hankeleping võidutööl põhineva lahenduse põhiprojekti koostamiseks.

Konkursi hankedokumendid leiab Tartu Ülikooli hoonete tähistuse ideekonkursi keskkonnast.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!