Autor:
Andres Tennus

Mai Beilmann: usaldus kui elujõulise ühiskonna D-vitamiin

Eesti on üldistatud usalduste näitajate poolest praegu koos Põhjala riikidega maailma tipus, kuid murettekitavana on see viimastel aastatel Eesti noorte seas ja iseäranis just noorte meeste seas langustrendis, nendib Tartu Ülikooli empiirilise sotsioloogia kaasprofessor Mai Beilmann Novaatori arvamusartiklis.

Ühiskonna elujõule on üldistatud usaldus sama vajalik kui D-vitamiin inimorganismi elujõulisusele. Kõige lihtsamalt öeldes on üldistatud usaldus usk sellesse, et valdavalt käituvad teised meiega ausalt ja heatahtlikult või vähemalt mitte otseselt pahatahtlikult ja meie huvisid kahjustavalt. Selline ootus võimaldab inimestel liituda erinevateks ühistegevusteks ning teha koostööd ka nende kaaskodanikega, keda nad isiklikult ei tunne.

Seega on üldistatud usaldus nagu sidusaine, mis paneb paremini ja kuluefektiivsemalt tööle kõikvõimalikud inimkooslused ja ühiskondlikud institutsioonid kohalikust laulukoorist või külaseltsist makromajanduse ja riigikaitseni. Kuigi ütlemine, et eestlase lemmiktoit on teine eestlane, viitab justkui vastupidisele, on meil Eestis üldistatud usaldusega olnud tegelikult väga hästi.

Kui mitmetel muudel aladel on alailma jutuks Soomele, Põhjalale, Euroopale või kogu Läänele järele jõudmine, siis üldistatud usalduse näitajate poolest pole meil vaja ülejäänud Euroopale järele jõudmise pärast muretseda, sest me juba olemegi tihedasti Põhjala riikide kannul heas mõttes maailma absoluutses tipus.

On ainult üks aga... Euroopa sotsiaaluuringu andmetel on üldistatud usaldus viimastel aastatel Eesti noorte seas ja iseäranis just noorte meeste seas langustrendis. Uuringuist on teada, et majandusliku ebavõrdsuse suurenemine ning populistlikud vastandumised ühiskonna D-vitamiini taset ehk üldistatud usalduse kontsentratsiooni just ei kasvata.

Seega ongi paras aeg küsida, kuidas teha nii, et lisaks juba olemasolevatele kriisidele ei jõuaks me ka suuremasse usalduskriisi, mis ühiskonna koostöövõimet pärssima hakkaks.

Eesti Noorte Teaduste Akadeemiaga koostöös valminud vaheklipp üheteistkümnendal Eesti Teadusagentuuri korraldataval teaduspoliitika konverentsil „Elujõuline Eesti – tähendus ja valikud“ Riigikogus 16. oktoobril 2024. Üldistatud usalduse olulisusest elujõulises ühiskonnas räägib Tartu Ülikooli empiirilise sotsioloogia kaasprofessor Mai Beilmann.


Vaata ka

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
pilt kus kaks tudengit vaatavad kaamerasse raamatukogus

Kuidas kujundada õppimisest püsiv harjumus?

Robert Valner kaitseb doktoritööd „Design of TeMoto, a software framework for dependable, adaptive, and collaborative autonomous robots“

04. detsembril kell 13.15 kaitseb Robert Valner füüsikalise infotehnoloogia erialal doktoritööd „Design of TeMoto, a Software Framework for Dependable, Adaptive, and Collaborative Autonomous Robots“
Cooperation

Tartu Ülikooli saatis Enlighti ühisprojektide taotlusvoorus edu