Rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt kuld ja neli hõbedat

Eelmisel nädalal Tartus toimunud rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil sai Eesti võistkond ühe kuld- ja neli hõbemedalit. Kulla võitis rahvusvahelisel bioloogiaolümpiaadil juba ühe kullaga pärjatud Jaan Toots.

15.–23. juulini esmakordselt Eestis toimunud rahvusvaheline füüsikaolümpiaad oli Eesti võistkonnale üliedukas. Kõik neli võistkonna liiget pälvisid medali.

Eesti võistkond IPhO'l. Vasakult: Andres Erbsen, Kristjan Kongas, Tanel Kiis, Jaan Toots, Kaur Aare Saar.

Kuldmedali võitis kevadel Tallinna Reaalkooli 11. klassi lõpetanud Jaan Toots (õpetaja Toomas Reimann), kes äsja naasis rahvusvaheliselt bioloogiaolümpiaadilt Singapurist Eesti esimese kuldmedaliga ning sõitis juba Washingtoni, et osaleda rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil.

Ka teised Eesti võistkonna liikmed esinesid suurepäraselt, kõik ülejäänud neli võistkonna liiget pälvisid hõbemedali – Viljandi C. R. Jakobsoni Gümnaasiumi lõpetanud Tanel Kiis (õpetaja Vahur Pohlasalu), võistkonna noorim liige, sügisel Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumis 9. klassi astuv Kristjan Kongas (juhendaja Olav Kongas), Tallinna Inglise Kolledžis abituuriumi alustav Kaur Aare Saar (õpetaja Guido Vegmann) ning Andres Erbsen Tallinna Reaalkoolist (õpetajad Rain Vellerind, Toomas Reimann, Eero Uustalu, Mart Kuurme).

Kokku osales  43. rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil 378 õpilast 80st riigist. Kuldmedali saajaid oli kokku 45, hõbemedaleid jagati välja 71 ning pronkse 92.

Jaan Toots saavutas üldarvestuses 32. koha.

Rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi (IPhO) koduleht: www.ipho2012.ee

TÜ Teaduskool koordineerib üle-eestiliste aineolümpiaadide korraldamist ning valmistab õpilasi ette rahvusvahelisteks olümpiaadideks.

Lisainfo: Viire Sepp, Tartu Ülikooli teaduskooli direktor, IPhO 2012 juhtkomitee akadeemiline sekretär, viire.sepp [ät] ut.ee, 51 89 951

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja