Reoveeuuring näitab, et omikrontüvi pole Eestis veel valdavaks saanud

Tartu Ülikooli juhitava reoveeuuringu sellenädalased tulemused näitavad, et vaatamata omikrontüve kiirele levikule püsib koroonaviiruse kogus reovees stabiilne ning uus viirusetüvi pole Eestis veel laialdaselt võimust võtnud.

Reoveeseire 2412

Uuringu juhi, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professori Tanel Tensoni sõnul on Eesti keskmist olukorda kirjeldav indeks jäänud eelmise nädalaga võrreldes samale tasemele. Valdavalt püsib viirusekogus Eesti suuremate asulate reoveeproovides mõõdukas. “Oleme nädala jooksul saanud teateid küll arvukatest omikrontüve põhjustatud kolletest Lõuna-Eestis, aga ka seal püsib viiruse üldine tase veel üsna muutumatu. Omikrontüve laialdast levikut reovees oleme näinud juba paari nädala jooksul. Viimasel nädalal on seda tüve rohkem Tartus, Pärnus ja Raplas, aga valdavaks pole see tüvi veel kuskil saanud,” rääkis Tenson.

Kuidas proove kogutakse?

Reoveeproove kogutakse iga nädala alguses kõigis maakonnakeskustes, üle 10 000 elanikuga linnades ja vastavalt vajadusele ka väiksemates asulates. Suuremate linnade puhul kajastab proov ööpäeva jooksul puhastit läbinud vee olukorda, andes usaldusväärse pildi asula nakkustasemest. Väiksematest asulatest võetud punktproovid näitavad olukorda proovivõtu hetkel. Punktproovid on kergemini mõjutatavad, mistõttu tuleks neid vaadelda pigem mitme nädala võrdluses kujunenud trendi hindamiseks kui hetkeolukorrast lõpliku pildi saamiseks.

Uuring on Terviseametile abistav tööriist, aidates jälgida puhangudünaamikat ning avastada varjatud koldeid. Uuring annab varajast infot viiruse leviku hindamiseks enne kliiniliste haigusjuhtude tuvastamist. Terviseametit teavitatakse tulemustest regulaarselt.

Proovide kogumisel teeb Tartu Ülikool koostööd Eesti Keskkonnauuringute Keskuse ja vee-ettevõtetega, kes käitavad linnade reoveepuhasteid. Proovide analüüsid tehakse Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi laborites.

Rohkem infot uuringu varasemate tulemuste kohta leiab uuringu kodulehelt „Koroonaviiruse seire reoveest“

Reoveeuuringut rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond Euroopa Liidu Covid-19 pandeemiale reageerimise toetusmeetmest.

Erinevad inimesed

Teadlased: lõimumist kiirendab igapäevane kannatlikkus

Sekvenaatorite paigaldus

Uue sekveneerimistehnoloogia abil järjestatakse 10 000 geenidoonori täisgenoomid