Richard Kerner

Image
Richard Kerner

Et tunnustada professor Richard Kernerit pikaajalise eduka koostöö eest Tartu Ülikooli matemaatikute ja füüsikutega ning nende lõimimise eest rahvusvahelise kogukonnaga, on Tartu Ülikool nimetanud ta matemaatilise füüsika audoktoriks.

Richard Kerner on sündinud 3. jaanuaril 1943 Poolas. Alates 1968. aastast on tema teaduslik ja pedagoogiline karjäär olnud seotud Pariisi Pierre ja Marie Curie Ülikooliga (praeguse Sorbonne’i Ülikooliga), kus ta 1990.–2001. aastani oli gravitatsiooni ja relativistliku kosmoloogia laboratooriumi direktor ning alates 1998. aastast on olnud ülikooli teadusnõukogu valitud liige. Ta on Sorbonne’i Ülikooli emeriitprofessor ja on olnud ka Prantsuse Teaduste Akadeemia teadussekretär.

Richard Kerner on väljapaistev teadlane matemaatilise füüsika alal. Tal on märkimisväärselt arendanud mitut matemaatilise füüsika valdkonda: gravitatsiooniteooriat, kalibratsiooni-väljateooriat, supersümmeetrilisi väljateooriaid, mittekommutatiivset geomeetriat ja klaaside teooriat. Oma uurimistöös kasutab professor Kerner laialdaselt tänapäevaseid diferentsiaalgeomeetria ja algebra meetodeid ning lisaks nende rakendamisele töötab aktiivselt välja uusi teoreetilises füüsikas vajalikke matemaatilisi mudeleid ja struktuure. Muu hulgas on ta kasutusele võtnud uut tüüpi ternaarsed tehted, millel põhineb tema originaalne käsitlus kvarkide teooriast ja Minkowski ruumi geomeetriast.

Richard Kerner on enam kui kahesaja teaduspublikatsiooni ja mitme matemaatilist füüsikat käsitleva monograafia autor. 1991. aastal tunnustas Prantsuse Teaduste Akadeemia teda uurimistöö eest matemaatilise füüsika alal Alexandre Joannidèsi teaduspreemiaga. Külalisprofessorina on Kerner töötanud Utrechti Ülikoolis, Genfis Euroopa Tuumauuringute Keskuses (CERN), Trieste rahvusvahelises teadusülikoolis SISSA ja Brasiilias Vitória Ülikoolis. Ta on mitme juhtiva teadusajakirja toimetuskolleegiumi ja paljude matemaatilise füüsika valdkonna teaduskonverentside korralduskomitee liige.

Aastate jooksul on Richard Kerneri koostööpartneriteks olnud ka Tartu Ülikooli teadlased nii matemaatika ja statistika instituudist kui ka füüsika instituudist. Ta on koostöö eesmärgil käinud Eestis üle kümne korra, pidanud loenguid matemaatika ja statistika instituudi doktorantidele ning esinenud ettekannetega Eesti Teaduste Akadeemias ja mujal korraldatud konverentsidel. Richard Kerner on Cotutelle’i, Parrot’ ja mitme muu doktoriõppeprogrammi raames pühendanud märkimisväärselt palju aega koostööle Tartu Ülikooli doktorantide ja järeldoktoritega.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!