Autor:
Eveliina Mustonen, Helsingi Ülikool

Riho Altnurme ja Madis Noppel valiti Helsingi Ülikooli audoktoriteks

20. märtsil kuulutas Helsingi Ülikool audoktoriteks Tartu Ülikooli kirikuloo professori Riho Altnurme ja Tartu Ülikooli aerosoolifüüsika spetsialisti Madis Noppeli.

Riho Altnurme on Tartu Ülikooli kirikuloo professor alates 2005. aastast. 2003.–2015. aastani juhtis ta dekaanina usuteaduskonda ja 2016. aastast on ta humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna teadusprodekaan. Ta on Eesti kirikuloo juhtekspert ja tema sulest on ilmunud hulk teadusartikleid sellistelteemadel nagu nõukogude religioonipoliitika Eestis ja Eesti teoloogilise hariduse ajalugu. Peamiselt on ta uurinud kirikuid ja ühiskonda 20. sajandi teisel poolel, teoloogia ajalugu Eestis, kirikuloo metodoloogiat, uskkondade vahelisi suhteid ja sekulariseerumist.

Riho Altnurme on Soome kirikuloolastega koostööd teinud üle 25 aasta. „Esimene kontakt Soome kolleegidega oli 1996. aastal, kui nad käisid Tartus Eesti kirikuloo konverentsil. Minu enda esimene välismaine konverentsiettekanne oli järgmisel aastal just Soomes. Pärast seda oleme jätkanud head koostööd mitmesprojektis, millest paljud on edukalt lõppenud ja paljud alles kestavad. Kui kasutada poeedi sõnu, siis „on seda, mida annad, siiski vähem, kui võrdled sellega, mis ise saad,““ ütles Altnurme.

Madis Noppel on Tartu Ülikooli aerosoolifüüsika spetsialist alates 2018. aastast. Aastatel 2004.–2018 oli ta aerosoolifüüsika teoreetiliste probleemide vanemteadur. Tema uurimisvaldkondadeks on olnud aerosooliosakeste elektrilise laadumise teooria, elektriliste aerosoolispektromeetrite numbriline modelleerimine ning homogeense ja ioon-indutseeritud nukleatsiooni teooria.

Noppel on Helsingi Ülikooliga koostööd teinud just nukleatsiooniteooria vallas. „Minu esitamine Helsingi Ülikooli audoktoriks üllatas mind väga ja ma hindan seda tunnustust kõrgelt,“ märkis Noppel.

Rohkem infot Helsingi Ülikooli uute audoktorite kohta leiab ülikooli veebilehelt.

Image
Foto paremal Riho Altnurm ja vasakul Madis Noppel. Fotod Andres Tennus.

Fotol vasakul Riho Altnurme ja paremal Madis Noppel. Fotod Andres Tennus.

Digiõppe kursus - Tartu Ülikool

Tartu Ülikool noppis kolm digiõppe tipptaseme kursuse tiitlit

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu preemiate laureaadid

Presidendi kultuurirahastu preemiad pälvisid Hedvig Tamman ja Liisa Rätsep

Akadeemik Andres Metspalu

Andres Metspalu valiti Academia Europaea liikmeks