Enlighti mõjukonverents andis väärt ideid edaspidiseks

Mõjukonverentsi grupifoto 2025
Autor:
Enlight

27.–28. märtsini toimus Hollandis Groningenis Enlighti mõjuteemaline konverents, kus esinesid valdkonna tippeksperdid nii akadeemilisest ringkonnast kui ka mujalt. Tartu Ülikoolist osalesid teiste seas rektori abi Saima Tiirmaa-Oras ja Pedagogicumi spetsialist Mari Vallik, kes noppisid konverentsilt kaasa mitmeid ideid edaspidiseks.

Konverentsi eesmärk oli uurida, mil viisil saaksid ülikoolid suurendada mõjukust oma põhitegevuses: õppe- ja teadustöös, innovatsioonis ja ühiskonna teenimisel. Saima Tiirmaa-Oras leidis, et kõige rohkem panid kaasa mõtlema ülevaated akadeemiliste töötajate atesteerimisprotsessi arendamisest ja üliõpilaste rolli ümbermõtestamisest.

„Mitmed Enlighti võrgustiku ülikoolid liiguvad atesteerimiseprotsessis kvantitatiivsete tulemusnäitajate kasutamiselt nn narratiivsele hindamisele. Avaldatud 1.1 artiklite, üliõpilaste tagasiside pallide ja otsustuskogudes osalemise kõrval on oluline analüüsida oma töö tulemusel saavutatud [ülikooliväliseid] muutuseid, aga ka näiteks seda, kuidas akadeemilised juhid panustavad oma töörühma/üksuse ja selle liikmete arengusse,” ütles Tiirmaa-Oras, kellel avanes ühe campfire session’i raames võimalus tutvustada osalejatele Tartu Ülikooli aastaauhindade (teadustöö, ühiskonnategu, õppekvaliteedi) kogemust kui üht võimalust kolleegide mõjuka töö tunnustamiseks ja tutvustamiseks.

Enlighti mõjusaadiku konkursi liftikõned olid Tiirmaa-Orase sõnul inspireerivad, paljud neist suunitletud vaimse tervise ja võrdse kohtlemise edendamisele ülikoolides. „See pakkus korraga nii mõtteainet kui ka kindlustunnet, et Tartu Ülikool on paljuski sarnane ja samas olukorras kui teisedki Euroopa ülikoolid,” oli Tiirmaa-Oras rahul.

Konverentsil anti välja Enlighti ühiskondliku mõju auhinnad projekti kuues põhivaldkonnas, milleks on tervishoid ja heaolu, digiteemad, võrdsus, energia ja ringmajandus, kliimamuutused ning kultuur ja loovus.

Tartu Ülikoolist oli esitatud mõjuauhinnale võrdsuse kategoorias „Vabatahtlikest üliõpilastest abiõpetajate programm“. Ülikoolipoolne koordinaator Mari Vallik täpsustas, et kuigi vabatahtlike programmi fookuses on eestikeelsele õppele ülemineku toetamine ja tegu pigem Eestile ainuomase väljakutsega, jõuti kohapeal tekkinud arutelude käigus ühisele järeldusele, et üliõpilaste laiem kaasamine on ükskõik mis suunitlusega projekti raames kasulik nii ülikoolile, üliõpilastele kui ka ühiskonnale laiemalt.

Lisaks ettekannetest ja töötubadest saadud väärt mõtetele andis konverents Vallikule uut indu edaspidiseks: „Konverentsi teisel päeval osalesid ümarlauas üliõpilased Circle U, ENCHANCE ja EC2U ülikooli võrgustikest, et jagada oma kogemusi üliõpilaste kaasamisel ja just see oli meie programmi vaatest väga väärtuslik. Oli väga suur rõõm näha, et kui tingimused koostööks on loodud ja ülikool pakub päriselt tuge, siis üliõpilased saavad ja tahavad panustada.”

Järgmine Enlighti mõjuteemaline konverents toimub 2027. aastal. Loe lähemalt Enlightist ja mõjukonverentsist.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!