Autor:

Tartu Ülikool on jätkuvalt Eesti suurim täiendusõppe pakkuja

Valminud on Tartu Ülikooli täiendusõppe aastaaruanne. Sellest selgub, et täiendusõppijate arv ületas möödunud aastal taas 40 000 piiri, mis teeb ühe üliõpilase kohta peaaegu kolm täiendusõppijat. Haridus- ja Teadusministeeriumi 2021. aasta lõpus avaldatud andmeil on Tartu Ülikool Eesti suurim täiendusõppe pakkuja.

2021. aastal õppis 1423-l Tartu Ülikooli kursusel 41 012 täiendusõppijat, kellest 40 004 osales täiendusõppeprogrammides ja 1008 võttis tasemeõppeaineid. Aasta varasemaga võrreldes oli täiendusõppijaid üle 500 võrra rohkem. Ligi 80% täiendusõppeprogrammides osalejatest õppis täielikult või osaliselt veebipõhistel kursustel. Lisaks korraldati 234 sisekoolitust, kus osaleti 3548 korda. Endiselt toimus kõige rohkem 27–80-tunniseid koolitusi ja sellise mahuga koolitustel osales ühtlasi kõige enam õppijaid.

Tartu Ülikooli õppeprorektor Aune Valk tunneb heameelt, et ülikooli usaldatakse koolituspakkujana ja hoolimata keerukast koroonaajast on täiendusõppijate arv kasvanud. „Täiendusõppe edulugu põhineb ülikoolisisesel ja -välisel heal koostööl ning akadeemiliste ja tugiüksuste suurel panusel,“ ütles Valk.

Ta lisas, et Tartu Ülikooli kui elukestva õppe ülikooli jaoks on täiendusõpe oluline. „Sel aastal esimest korda välja antud aasta õppeteo auhinna laureaatide hulgas olid ka täiendusõppe toetajad – eesti keele ja matemaatika riigieksamite ettevalmistuskursuste meeskonnad. See oli suurepärane näide, kus õppejõud ja üliõpilased pakkusid ühtse meeskonnana tuge tuhandetele abiturientidele, et kaugõppes tekkinud lünki täita ja ülikooliõpinguteks valmistuda. Koroonaaeg oli täiendusõppele eriti keerukas ja seda enam on hea meel, et suutsime õpet paindlikult korraldada, sealhulgas väärikate ülikooli tegevuses hoida,“ selgitas Valk.

Ülikool koostab ka tellija soovidele ja vajadustele vastavaid täiendusõppeprogramme. 2021. aastal jätkusid koostöösuhted nii avaliku sektori asutuste kui ka eraettevõtjatega: koolitusi tellisid mitmed ministeeriumid, ametiasutused, kohalikud omavalitsused, tervishoiu- ja haridusasutused ning ettevõtted.

2021. aastal oli ülikoolidel teist aastat võimalus pakkuda riikliku koolitustellimuse raames tasuta täiendusõpet. Projekti „Täiskasvanuhariduse edendamine ja õppimisvõimaluste avardamine“ toel korraldati väike- ja keskmise suurusega ettevõtete töötajatele aasta jooksul 22 tasuta kursust, mille lõpetas 899 õppijat.

Lisaks pakkus ülikool esimest korda mikrokraadiprogramme, mis võeti õppijate seas väga hästi vastu. Käesoleva õppeaasta sügissemestril alustas 18 mikrokraadiprogrammi alusel õpinguid üle 200 inimese.

Väärikate ülikool - Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli väärikate ülikool tähistab 15. aastapäeva konverentsiga

Täiendusõppe kogemusseminar 2024 - Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli täiendusõppes osales möödunud aastal rekordarv õppijaid