Aastaid Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis arendatud tudengisatelliit ESTCube-2 on läbinud edukalt kõik keerukad kosmosekatsed ja saadetakse nüüd raketifirmasse Arianespace, kus alustatakse selle paigaldamist kanderaketile. 16. novembril tähistatakse satelliidi teekonna algust Tallinna Teletornis, kuhu on kutsutud lisaks satelliidi inseneridele ka projekti sponsorid ja teised toetajad. Pärast tänast ei ole peaaegu kellelgi neist enam võimalik satelliidile ligi pääseda.
ESTCube’i meeskonna jaoks on see sündmus väga oodatud – pärast kuudepikkust katsetusperioodi on kõikvõimalikud ettevalmistused tehtud ja jääb üle oodata raketi edukat starti Euroopa kosmodroomilt Prantsuse Guajaanas. Just sealt algab ESTCube-2 tee Arianespace’i raketi Vega-C pardal järgmise aasta alguses.
„Loodame Vega-C edukale stardile. Oleme selle nimel aastaid tööd teinud,“ sõnas ESTCube-2 süsteemiinsener Kristo Allaje Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonnast. ESTCube’i projektijuht, Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia nooremteadur Hans Teras lisas: „See on justkui hüvastijätt, kuid siit alles algab tegelik missioon ja Eesti järgmise satelliidi lugu. Kui ESTCube-2 jõuab 560 km kõrgusele orbiidile, hakkab ta iga päev saatma meile infot oma tegemistest ja mõõtmistest, ning kindlasti ka pilte.“
ESTCube-2 satelliidi platvormi arendatakse Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis, mille direktori Antti Tamme sõnul on kõik observatooriumi teadlased, insenerid ja teised töötajad satelliidi valmimisele kaasa elanud. „ESTCube-2 on oma keerukuses observatooriumi ja terve Eesti jaoks märgilise tähtsusega kosmoseprojekt. See kinnitab, et Eesti on kosmoseriikide perre tulnud selleks, et jääda,“ sõnas Tamm.
ESTCube on tudengite teadusprojekt. Selle raames saadeti 2013. aastal kosmosesse Eesti esimene satelliit ESTCube-1, mis kogus kaheaastase missiooni käigus hulganisti teadusandmeid. Ka ESTCube-2 projektis on suurem osa arendustööst üliõpilaste vastutada, kuid neile annavad nõu Tartu Ülikooli teadlased ja mitme teadusmahuka ettevõtte töötajad.
Kuidas satelliidil Arianespace’i laboris ja hiljem Maa orbiidil läheb raketi startimisel läheb, saab jälgida ESTCube’i sotsiaalmeediakanalites.