Tartu ülikoolis tutvustatakse teaduse Oscareid

Tartu ülikooli aulas tutvustatakse 7. märtsil kell 16 teaduse Oscariteks kutsutud Breakthrough’ auhindu. Kuni 3 miljoni dollari suurustele auhindadele on oodatud kandideerima ka Eesti teadlased füüsika, matemaatika ja loodusteaduste valdkonnast.

Breakthrough’ auhindu annab välja fond Breakthrough Initiatives eesmärgiga soodustada teadlaste tööd, et otsida elu väljaspool planeeti Maa. Programme ja auhindu tuleb omal algatusel Eestisse tutvustama fondi personaliülem Jamie Drew. „Jamie tähelepanu pälvisime Luxembourgis uuskosmose konverentsil ESTCube’i projekti tutvustades,“ sõnas Eesti tudengisatelliidi sihtasutuse tegevjuht Kadri Bussov. „Küllap nägi ta seal, et Eesti arenevas kosmosetööstuses on potentsiaali osaleda fondi programmides ja võita auhindu.“

Breakthrough Initiatives programmide hulka kuuluvad näiteks „Breakthrough Listen“, mille käigus otsitakse astronoomiameetodite abil elu universumis, „Breakthrough Starshot“, mille eesmärk on rakendada uut tehnoloogiat tähtedevaheliseks reisimiseks, ja uute eksoplaneetide otsimisele keskendunud „Breakthrough Watch“. Drew tutvustab Tartu ülikoolis peetavas ettekandes programmidesse ettepanekute tegemise protsessi ja auhindadele kandideerimise kriteeriume.

Breakthrough Initiativesi fond loodi 2015. aastal Yuri ja Julia Milneri eestvedamisel. Fondi juhatusse kuuluvad peale Yuri Milneri ka Facebooki looja Mark Zuckerberg ja füüsik Stephen Hawking. Fondi väljaantav Breakthrough Prize on suurima auhinnarahaga teaduspreemia.

Fondi kohta saab lähemalt lugeda fondi kodulehel.

Lisainfo: Kadri Bussov, Eesti tudengisatelliidi sihtasutuse tegevjuht, 5347 9033, kadri.bussov@estcube.eu

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli avalike suhete spetsialist
Tel. (+372) 737 5509
Mob: +(372) 5566 2832