Foto:
Tartu Ülikool

Tartusse jõuab 28. juulil päikeseenergial liikuv rändkodu

28. juulil võib Tartu Autovabaduse puiesteel näha SolarButterflyd ehk Larsot – maailma esimest päikeseenergial liikuvat mobiilset kodu – ning kuulata kell 17.20 algavat tuleviku energia teemalist vestlusringi. 

SolarButterfly on köögi, WC, duši, kraanivee, kliimaseadme ja kuni kuue voodikohaga pisike maja, mille loomiseks on taaskasutatud üle 800 kg ookeanis ujunud plastpudeli. Pilkupüüdva disainiga mobiilse kodu toiteallikas on päikeseenergia, mis võimaldab sõita kuni 300 km päevas. 

Šveitsi ülikoolide ja inseneride koostöös valminud SolarButterfly maailmaringreisi eesmärk on juhtida tähelepanu kliimat hoidvatele lahendustele. Rändkoduga saavad kõik huvilised tutvuda neljapäeval alates kella 16.45. Autovabaduse puiesteel on kohal ka Eesti üliõpilaste tehtud Baltikumi esimene päikeseauto

Kell 17.20 algab Tartu Ülikooli keemia instituudi direktori Enn Lusti osalusel tuleviku energia teemaline vestlusring, kus antakse ülevaade taastuvenergeetika arendamisest ja võimalikust kasutamisest Eestis, Euroopas ja kogu maailmas. Samuti näidatakse ja tutvustatakse huvilistele taastuvenergeetika seadmeid. 

Lusti sõnul on praegu kõige potentsiaalikamad ja kiiremini kasutusele võetavad energialahendused päikeseelektri tootmise ja salvestamise süsteemid (patareid, suprerkondensaatorid), tuulepargid ning vesiniku tootmiseks ja pikemaajaliseks salvestamiseks mõeldud elektrolüüserid.  

„Päikeseenergia kasutuselevõtmiseks on esmased mõõduka hinnaga tehnoloogilised lahendused olemas ja need saab üles seada kuni nädalaga. Paraku on Eesti kesk- ja madalpingeelektri ülekandevõrkude läbilaske- ja vastuvõtuvõimekus enamikus kohtades väga piiratud. Näiteks Tallinna, Tartu, Kohtla-Järve, Narva jt magalatesse pole võimalik patareide kiirlaadimise seadmeid üles panna, sest võrguühendused ei kannata kümnete, rääkimata sadade laadimissüsteemide lisakoormust välja,“ ütles Lust. 

„Samuti on olemas esmased seadmed tuulegeneraatoritega elektri tootmiseks ja nii lühi- kui ka pikaaegseks salvestamiseks, kuid suurte parkide ehitamine võtab märksa rohkem aega kui päikeseelektriväljade väljaehitamine,“ ütles Lust. 

Seepärast tuleks teadlase hinnangul peatada lõputute õigusaktide vastuvõtmine ning hakata päikese- ja tuuleparkide ehitusega pihta. Samuti tuleb suurendada inimeste teadlikkust sellest, et päikeseenergiat tootvad väljad ja tuulegeneraatorid vähendavad otsustavalt elektrienergia hinda. 

Päevakava:

16.00 Tervituskõned  

16.15 Arutelu rohelise ürituskorralduse teemal (Tartu 2024, Orangetime, Rally Estonia)

16.45 SolarButterfly esitlus 

17.00 Intervjuud Tartu kliimapioneeridega (Solaride, UpCatalyst, 100 kliimalinna projekt)  

17.20 Tuleviku energia teemaline arutelu (Tartu Ülikooli keemia instituut, Skycorp, Solarstone, Tartu Regiooni Energiaagentuur TREA)

18.00 Võimalus tutvuda lähemalt eksponaatidega (SolarButterfly rändkodu, Solaride’i päikeseauto, Solarstone’i autovarjualune, TREA).

Vaata ürituse infot Facebookis.
 

#koostöö
Gabrielle Cowani portree

Reedel külastab Tartu Ülikooli Ameerika Ühendriikide saatkonna uus ajutine asjur Gabrielle Cowan

04.08.2022
#ettevõtlus #koostöö
AIREstock

AIRE sai tööstusettevõtete digihüppe toetamiseks 6 miljonit eurot

13.06.2022
#koostöö #õppimine
MV

Riik suurendab eriarstide residentuuritellimust

10.05.2022