Autor:
Mikk Otsar

Teaduse populariseerimise auhinnakonkursilt tuli Tartu Ülikooli mitu auhinda

14. novembril tunnustati Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni aastakonverentsil silmapaistvaid teaduse eestkõnelejaid. Välja anti Eesti teaduse populariseerimise auhinnad kuues kategoorias ja eripreemiad, et innustada teadusest ühiskonnas rohkem rääkima ja kirjutama. Konkursil tunnustati ka seitset Tartu Ülikooli teadlast ja töötajat. 

Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine audiovisuaalse ja elektroonilise meedia abil“ pälvis peapreemia Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia nooremteadur Tiiu Rööp, kes on toimetanud ja juhtinud üheksa aasta jooksul üle 455 teadust populariseeriva raadiosaate osa. 

Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine trükisõna abil“ sai peapreemia raamat „Viguriga kaardid – Eesti kujutatuna kaartidel“, mille on koostanud Tartu Ülikooli Eesti geograafia kaasprofessor Taavi Pae

Eestikeelse teadussõnavara loomise eest tunnustati sügisel ilmunud kõrgkooliõpiku „Rakubioloogia“ koostajaid: Tartu Ülikooli vivaariumi juhatajat Sulev Kuuset ja rakubioloogia professorit Toivo Maimetsa.  

Kategoorias „Parim teaduse ja tehnoloogia populariseerija“ pälvis peapreemia Tartu Ülikooli loomaökoloogia professor Tuul Sepp mitmekülgse teadust populariseeriva tegevuse eest. 

Peapreemia kategoorias „Parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“ sai loodusainete õpetamise terviklahendus Praktikal Education, mille üks kaasasutaja on Tartu Ülikooli koolifüüsika keskuse juhataja Kaido Reivelt

Image
Pilt Linnutee Täht 2023 auhinnast
Auhind Linnutee Täht 2023 (autor: Marja-Liisa Plats)

Riiklike autasude kõrval andsid eriauhindu välja Eesti Teadusajakirjanike Selts ja Tartu Ülikooli Tartu observatoorium koostöös Euroopa Kosmoseagentuuri haridusvõrgustikuga (European Space Education Resource Office, ESERO) Eestis. Eesti Teadusajakirjanike Selts tunnustas teadusajakirjanduse sõbra auhinnaga Ökul Tartu Ülikooli linnuökoloogia teadurit Marko Mägit

Tartu observatoorium ja ESERO Eesti andsid esimest korda välja ka auhinna Linnutee Täht, mille pälvis Viimsi Gümnaasiumi füüsikaõpetaja Ingrid Rõigas. Linnutee Tähega tunnustatakse inimest või asutust, kes on aidanud oma tegevusega märkimisväärselt kaasa loodus- ja täppisteaduste populariseerimisele kosmosevaldkonnas. 

Kelli Solmelar-Duracz kaitseb doktoritööd „The molecular and cellular mechanisms of brain plasticity impairing factors”

27. augustil 2024 kell 15.00 kaitseb Kelli Solmelar-Duracz oma doktoritööd „The molecular and cellular mechanisms of brain plasticity impairing factors” („Aju plastilisust kahjustavate tegurite molekulaarsed ja rakulised mehhanismid”). 

Helle-Mai Piirsoo kaitseb doktoritööd „Mechanical Properties of Nanocomposites with Artificial Periodic Structure“

29. augustil kell 14.00 kaitseb Helle-Mai Piirsoo doktoritööd „Mechanical Properties of Nanocomposites with Artificial Periodic Structure“.

Kristel Möls kaitseb doktoritööd „Metastable TiO2-II in atomic layer deposited thin and ultrathin films: stabilization, properties and impact on film growth“

28. augustil kell 14.00 kaitseb Kristel Möls doktoriväitekirja „Metastable TiO2-II in atomic layer deposited thin and ultrathin films: stabilization, properties and impact on film growth“.