Teaduste akadeemia kolme minuti loengute konkursil pälvis tunnustuse kolm Tartu Ülikooli doktoranti

Eesti Teaduste Akadeemia korraldatud konkursi „Teadus 3 minutiga“ finaalis, mis toimus 11. veebruaril, jõudsid Tartu Ülikoolist viie parima kõneleja sekka füüsikadoktorant Jasper Ristkok ja pediaatriadoktorant Alina Roštšinskaja. Füüsikalise keemia doktorant Miriam Koppel pälvis konkursil Novaatori eriauhinna parima populaarteadusliku artikli eest.

Jasper Ristkok jõudis lõppvõistlusele pärast Tartu Ülikoolis toimunud eelkonkursi võitu lühiloenguga „Uus energiaallikas: tuumasünteesireaktor“. Doktorantuuri kõrvalt tegutseb Jasper muu hulgas loodusainete praktilist õpetamist edendavas ettevõttes Praktikal, kus ta aitab muuta füüsika õppimist põhikooliõpilastele veelgi huvitavamaks.

Pediaatriadoktorant Alina Roštšinskaja sai ülikooli konkursil teise preemia loenguga „Robotid tõttavad lastele appi“. Alina on ühendanud oma doktoritöös kõige südamelähedasemad teemad: lapsed, neurorehabilitatsiooni ja robotid. Ta on veendunud, et tänapäevane laste taastusravi peab olema köitev ja motiveeriv, sest see tagab hea koostöö arsti ja lapse vahel.

Teaduste akadeemias toimunud lõppvõistlusele jõudis 17 doktoranti Eesti eri teadusasutustest, kusjuures üks eeldus oli populaarteadusliku artikli avaldamine teadusuudiste portaalis Novaator. Portaali toimetajad andsid parima artikli eest eriauhinna Tartu Ülikooli füüsikalise keemia doktorandile Miriam Koppelile, kelle lugu kandis pealkirja „Vesiniku hoiustamise võti peitub pisikestes poorides“.

Lühiloengute konkursil valiti viie parima kõneleja sekka veel Karin Bachmann Eesti Kunstiakadeemiast loenguga „Rikas linn, vaene linn“, Robert Krautmann Tallinna Tehnikaülikoolist loenguga „Päikeseelement värkvõrguseadmete toiteallikaks“ ning Leenu Reinsalu Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudist loenguga „Kust kasvaja endale energiat saab?“.

Märtsis valmivad võitjate loengutest videoklipid, mida näidatakse aprillis ja mais Eesti Televisiooni saates „Terevisioon“ ja portaalis Novaator. Viimases saavad vaatajad valida ka oma lemmiku.

Lõppvõistlust saab järelvaadata teaduste akadeemia Youtube’i kanalis:

Fotol konkursi „Teadus kolme minutiga“ laureaadid: vasakult Robert Krautmann, Jasper Ristkok, Leenu Reinsalu, Alina Roštšinskaja ja Karin Bachmann. Foto autor Aavo Kaine.

David Reynolds

Cambridge'i ülikooli professor David Reynolds esitleb raamatut Churchillist

Arvamusfestival

Tartu Ülikooli inimesed 18. mail Tartu [eel]arvamusfestivalil