Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna erialad tõusid Times Higher Educationi (THE) värskes erialade edetabelis kõrgetele kohtadele. Sealhulgas jõudsid kaks eriala edetabelisse esimest korda: majandusteadus (koht 251–300) ja haridusteadus (301–400).
Oma eelmise aasta positsiooni (251–300) on edetabelis säilitanud Tartu Ülikooli sotsiaalteadused. Need hõlmavad THE liigituses kommunikatsiooni ja meediauuringuid, politoloogiat ja rahvusvahelisi uuringuid, sotsioloogiat ning geograafiat (inimgeograafia ja regionaalplaneerimine).
„See on tõesti väga tore saavutus, et Tartu Ülikooli ärinduse ja majandusteaduse õpetamine ja teadustegevus on leidnud äramärkimist THE edetabelis,” ütles Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna dekaan Raul Eamets. „Oleme majanduse erialaga samal tasemel oma heade kolleegidega Turu Ülikoolist ja Kieli Ülikoolist. Meiega samas rühmas on Peterburi Riiklik Ülikool ja Birkbeck College Londonist.”
Eamets viitas ühtlasi sellele, kui oluline on säilitada ärinduse ja majanduse õpe nii Tartus kui ka Tallinnas. „On tõesti kahju, et ülikoolide vastutusvaldkondade jagamisel soovitakse eristada ärijuhtimist ja majandusteadust. Need on tegelikult ühe mündi kaks erinevat poolt. Oleme koos majandusteadlastega Tallinna Tehnikaülikoolist mõlemat suunda koos vedanud ja teeme seda kindlasti ka tulevikus,” lisas Eamets.
Edetabelis esile tõstetud erialasid õpetatakse Tartu Ülikooli majandusteaduskonnas, haridusteaduste instituudis, ühiskonnateaduste instituudis ja Johan Skytte poliitikauuringute instituudis.
Balti riikide kõrgkoolidest on sotsiaalteaduste erialade edetabelisse pääsenud ka Tallinna Tehnikaülikool (sotsiaalteadused kohal 251–300, majandusteadus kohal al 501), Vilniuse Ülikool (sotsiaalteadus kohal 501–600, majandusteadus kohal al 501) ning Kaunase Tehnikaülikool (sotsiaalteadused kohal al 601, majandusteadus kohal al 501).
Suurbritannia ajakiri Times Higher Education võtab erialade pingerea koostamisel aluseks sama metoodika, mida kasutab maailma ülikoolide edetabeli puhul. Hindamisel arvestatakse 13 tulemusnäitajat, mis kirjeldavad õppekeskkonda, teadustulemuste mõjukust, teadustöö mahtu, akadeemilist mainet, tulusid, innovatsiooni ja rahvusvahelistumise ulatust.
Lisateave: Raul Eamets, TÜ sotsiaalteaduste valdkonna dekaan, makroökonoomika professor, 737 5901, 514 0082, raul.eamets@ut.ee