Kuidas toetada kaastöötajat ja -üliõpilast keerulisel ajal?

Ukrainas toimuvad sündmused on emotsionaalselt raske kogemus kõigile. Ülikoolipere on suur ja meie kõrval võib olla inimesi, keda toimunu väga lähedalt ja isiklikult puudutab. Üks viis, kuidas igaüks meist saab selles olukorras aidata, on märgata teise inimese muret ja pakkuda esmast psühholoogilist tuge. Allpool on esitatud kolm põhilist sammu, kuidas kolleegile või kaasüliõpilasele toeks olla.

1. samm. Märgake ja hinnake olukorda

• Pange tähele, kuidas läheb teie kolleegil või kaasüliõpilasel
  • Kui märkate tema käitumises muutusi või muid märke, mis viitavad raskustele, küsige temalt, kas te saate aidata
  • Öelge, mida murettekitavat olete tema käitumises märganud või mida parasjagu näete
  • Andke märku, et olete olemas ja valmis kuulama
  • Leidke koht, kus saate segamatult rääkida. Vajaduse korral otsige ka lamamisvõimalus
  • Pakkuge juua – soe taimetee või vesi on sel juhul parimad
  • Hinnake, kas esineb oht inimese enda või teiste tervisele. Kui vaja, kutsuge abi (112)

2. samm. Kuulake toetavalt ja hinnanguid andmata

• Küsige, millist abi teie kolleeg või kaasüliõpilane vajab
  • Keskenduge sellele, mida ta räägib – tema kogemus on oluline
  • Peegeldage talle tema tundeid, nt „Mulle tundub, et sa oled praegu kurb, segaduses, vihane, mures jne“
  • Öelge, et tema tunded on loomulikud ja need kaasnvad läbielatuga
  • Esitage avatud küsimusi („Kuidas?“, „Palun kirjelda …“, „Aita mul mõista, miks …“ jne)
  • Varuge kannatust, sest inimene ei pruugi olla valmis kohe rääkima
  • Lubage vestlusse pause. Kuulake mure lõpuni, ärge hakake kohe nõu andma.
  • Uurige, mis on teda varem raskustes aidanud
  • Arvestage, et kõik, mida teile räägitakse, on konfidentsiaalne

3. samm. Pakkuge vajalikku teavet

• Öelge, et toetate oma kaastöötajat või –üliõpilast ega jäta teda murega üksi
  • Uurige, kes saab talle toeks olla väljaspool ülikooli (pere, sõbrad, lähedased). Julgustage teda nendega ühendust võtma
  • Küsige, kas ta sooviks, et võtaksite tema nimel kellegagi ühendust
  • Küsige, millised kohandused võiksid hetkel teda toetada (kojuminek, vaba pärastlõuna, töökohustuste ümberkorraldamine)
  • Jagage infot psühholoogilise abi saamise võimaluste kohta

Eesti keeles

Inglise keeles

WHO, „Psychological first aid: Guide for field workers“

#teadus #ühiskonnale

Meeli Alber kaitseb doktoritööd „Impact of elevated atmospheric humidity on the structure of the water transport pathway in deciduous trees“

19.05.2022
#teadus #ühiskonnale

Baburam Saikia kaitseb doktoritööd „Contradictions in(side) the tradition: lived religion, ritual and change with reference to Majuli sattras“

21. juunil kell 14.00 kaitseb Baburam Saikia folkloristika erialal doktoritööd „Contradictions in(side) the tradition: lived religion, ritual and change with reference to Majuli sattras“.
18.05.2022