Risto Vaikjärv kaitseb doktoritööd „Etiopathogenetic and clinical aspects of peritonsillar abscess“

28. jaanuaril kell 13.00 kaitseb Risto Vaikjärv arstiteaduse erialal doktoritööd „Etiopathogenetic aspects of peritonsillar abscess“ („Peritonsillaarse abstsessi etiopatogenees“).

Juhendajad:
professor Reet Mändar, Tartu Ülikool
kaasprofessor Priit Kasenõmm, Tartu Ülikool
teadur Siiri Kõljalg, Tartu Ülikool
teadur Jelena Štšepetova, Tartu Ülikool

Oponent:
professor Anne Pitkäranta, Helsingi Ülikool (Soome)

Kokkuvõte

Peritonsillaarne abstsess (PTA) on mäda kogunemine kurgumandli ja ülemise neeluahendaja lihase vahele. PTA puhul on tegu kõige sagedasema erakorralist hospitaliseerimist vajava haigusega kõrva-nina-kurguhaiguste valdkonnas. Haiguse ravi seisneb abstsessi kirurgilises avamises ja adekvaatses antibakteriaalses ravis. Traditsiooniliselt on PTA peetud ägeda tonsilliidi tüsistuseks, kuid arvatakse, et PTA võib alguse saada ka väikeste mandli ümber olevate süljenäärmete põletikust, mida kutsutakse Weberi süljenäärmeteks

Antud doktoritöö põhiline eesmärk oli hinnata PTA etiopatogeneetilisi faktoreid, haiguse kliinilist pilti ja võimalikke uusi viise haiguse ennetamiseks ja raviks.

Kokku uuriti 114 patsienti kahes erinevas etapis. PTA tekke oluliseks riskifaktoriks osutus kurgumandlite ja kurgumandlite ümbruse koe armistumine korduvate põletike tõttu. Suitsetamine ja antibakteriaalse ravi puudumine enne hospitaliseerimist olid seotud PTA ägedama kliinilise pildiga. Kuigi pooltel PTA patsientidel on täidetud hospitaliseerimisel sepsise kliinilised kriteeriumid, ei ole nende patsientide haiguse kulg kokkuvõttes pikem ega raskem.

Leidsime, et mandlilooži biopsia on parim koht mikrobioloogilise analüüsi võtmiseks, kui kasutada mikrobioloogilisi külve. Molekulaarsete metoodikate korral sobivad mäda ja biopsia mikrobioloogiliseks analüüsiks võrdselt hästi. Sagedasemad PTA tekitajad on Streptococcus pyogenes, fusobakterid ja Streptococcus milleri grupi esindajad. Esmaseks PTA raviks sobib penitsilliin.

PTA seostakse kõige rohkem Streptococcus pyogenes’ega, mis on ka ühtlasi sagedasem ägeda tonsilliidi tekitaja. Polüoolid nagu ksülitool ja erütritool omavad inhibeerivat efekti enamike Streptococcus pyogenes-e tüvede osas, mis loob võimaluse nende kasutamiseks kurgupõletike ja PTA ennetamisel.

17.01.2022
17.01.2022
#teadus
Matthias Zomer, Pexels.jpg