Autor:
Tartu Ülikool

Ärikiirendiprogramm aitab tehnoloogiapõhistel ettevõtetel kasvada ükssarvikuteks

25. oktoobril kogunesid Tartus Eesti Rahva Muuseumis (ERM) investorid ja ükssarvikute asutajad, et aidata 18 tehnoloogiapõhisel iduettevõttel kasvada miljardiäriks. Üritus korraldati ärikiirendiprogrammi Creative Destruction Lab Estonia (CDL-Estonia) raames. Järgmise kaheksa kuu jooksul toimuvad programmis osalevate iduettevõtjate ja investorite kohtumised, et selgitada välja investeerimisvajadused. 

„Igaüks teab, et Eesti on absoluutne start up’ide liider maailmas – nüüdseks on siin loodud juba kokku kümme ükssarvikut ehk ettevõtet, mille väärtus on üle miljardi dollari. Euroopa võrdluses on siinsed start-up’id meelitanud endisse investeerima kõige rohkem riskikapitali, nii et Eestist on saamas tõeline rahamagnet ja platvorm alustavatele ettevõtetele,“ ütles CDL-Estonia üks eestvedaja, Tartu Ülikooli turunduse professor Andres Kuusik. 

Vähesed teavad, kuidas rahvusvahelises äri- ja tehnoloogiakonkurentsis suurt edu saavutada. 25. oktoobril tulid Tartusse ERM-i ükssarvikute asutajad ja investorid, kes on aidanud üles ehitada Skype’i, Veriffi, Pipedrive’i, Xolo, Fortumo, Proteus Digital Healthi, UpHabiti ning palju teisi Eestis ja mujal maailmas edukaks saanud ettevõtteid. Nende ühine eesmärk on aidata ka uutel tehnoloogiapõhistel ettevõtetel kasvada ükssarvikuteks. 

Andres Kuusiku sõnul on läbi tiheda konkursisõela valitud programmi 18 suurima potentsiaaliga ettevõtet, kelle ärimudeleid ning kasvu- ja finantseerimisstrateegiaid asutakse järgmistel kuudel arendama. Tuntumad neist on näiteks LightCode Photonics, kes arendab 3D-kaamera tarkvara, Timbeter, kes arendab digitaalset puidukoguse mõõtmise lahendust, ja Avokaado, kes pakub digitaalset tööruumi lepingute haldamiseks. 

CDL-Estonia on kood/Jõhvi kõrval teine suur projekt, kus Eesti IT-staarid panustavad haridussüsteemi. Järgmise viie aasta jooksul investeerivad nad sellesse kokku üle miljoni euro, sama suure summaga toetavad ka Vabamu investorid USA-st ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.  

CDL on rahvusvaheline mittetulunduslik ärikiirendi, mis on aidanud oma 12 tegevusaasta jooksul arendada üle 2300 ettevõtte. CDL-i vilistlased on kasvatanud oma ettevõtete omakapitali kokku üle 15 miljardi dollarini. Tartu Ülikooli teadus- ja innovatsioonipoliitika professori ning CDL-Estonia ühe eestvedaja Kadri Ukrainski sõnul on CDL-i metoodika seega pika aja jooksul läbi proovitud ja selle edu võib peagi näha ka Eestis. 

Ürituse korraldas Tartu Ülikooli majandusteaduskond. Osalesid ka Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindajad ning Tartu Ülikooli teadlased ja üliõpilased.  

Tartu Ülikooli ja SEB esindajad Tartu Ülikoolis

Ülikooli juhtkonna esindajad kohtusid SEB panga Eesti ja Baltikumi juhtidega

Välkkõnevõistluse võitjad

Kütuseelemente arendava GaltTeci välkkõne tõi ettevõttele 100 000-eurose investeeringu

Better Medicine'i meeskond

Tartu Ülikool saab osaluse ettevõttes Better Medicine OÜ, kes diagnoosib tehisaru abil vähktõbe