Raimond-Hendrik Tunnel kaitseb doktoritööd „Video Game Design and Development Bachelor's Curriculum for Estonia“

4. märtsil kell 14.15 kaitseb Raimond-Hendrik Tunnel informaatika erialal doktoritööd „Video Game Design and Development Bachelor's Curriculum for Estonia“ („Videomängude disaini ja arenduse bakalaureuseõppekava Eestile“).

Juhendaja:
kaasprofessor Ulrich Norbisrath, Tartu Ülikool

Oponendid:
kaasprofessor Martin Sillaots, Tallinna Ülikool
professor Jessica Bayliss, Rochesteri Tehnikainstituut (Ameerika Ühendriigid)

Kokkuvõte
Mida tuleb õppida, et videomänge teha?

Kui Arno hommikul auditooriumisse jõudis, oli loeng juba alanud. Arno oli eelmisel õhtul kaua üleval, sest ehitas koos sõpradega videomängu. Videomängude loomine paelub Arnot väga. Kuigi tal on suur mure, kas ta sellel alal ka tööle kõlbab.

Doktoritöös uuriti, mis oskusi ja teadmisi peaks Arnol olema, et ta head karjääri teha saaks. Uuritud Eesti meelelahutustarkvara ettevõtetest enamik ütlesid, et mängudisainerina peaks Arnol olema mitmekülgne taust. Ta peaks oskama juhtida projekti ning suutma erialaselt suhelda nii mängukunstnike kui -programmeerijatega. Ühes ettevõttes näiteks nimetati mängudisaineri ametikoht hiljuti ümber projektijuhiks. Isegi kui Arno tahab tegeleda ainult programmeerimisega, on tal ka vaja mõista mängudisaini laiemalt. Ühe ettevõtte esindaja ütles: „Programmeerija, kes ei mõista kasutajakogemust, on halb programmeerija.“

Samuti peaks Arno oskama kasutada mängumootoreid. Need on tööriistad, millega tänapäeval videomänge luuakse. Uuringu tulemusi võrreldi 10 aastat tagasi tehtud sarnase uuringuga. Tollel ajal mängumootorid nii levinud ei olnud, vähemasti mitte tänapäevased Eesti ettevõtetes nõutud Unity ja Unreal Engine'i mängumootorid. Arnol oleks tark õppida mõlemat, et töövalik oleks laiem ja ta ei jääks ühe tehnoloogia taha kinni – kes teab, mis mootoreid ja tehnoloogiad järgmise 10 aasta pärast kasutatakse.

Eriti oluline on Arnol tööle saamiseks luua mänge. Ettevõtted tõid välja, et otsitakse hea tööeetikaga vastutustundlikke töötajaid. Kui Arno peaks mängudisaineri või -arendaja tööle kandideerima, tahetakse näha ja mängida tema varasemaid mänge. Tal on vaja portfooliot.

Uuriti veel, millised meelelahutustarkvara tööstusele ja Arnole sobivad bakalaureuseõppekavad on juba olemas teistes Euroopa riikides. Leitu põhjal loodi Eestisse sobiv bakalaureuseõppekava plaan ja õppekava disainimise põhimõtted. Niiviisi saavad nii Arno kui ka kõrgkoolid teada, mida tuleks õppida ja õpetada, et Arno oleks oma unistuste töös pädev.