Autor:
Andres Tennus

Tartu Ülikooli üliõpilaskonna esimees Renar Kihho: julgustan teid seisma nii iseenda kui ka kogu ülikoolipere eest

Tartu Ülikooli üliõpilaskonna esimees Renar Kihho kõne akadeemilise aasta avaaktusel 2. septembril 2024.

Renar Kihho:

Austatud rektor, linnapea, lugupeetud külalised, hea ülikoolipere, kallid esmakursuslased! 

Mul on hea meel tervitada teid kõiki algava õppeaasta puhul. Rõõm on näha nii palju värskeid üliõpilasi meie armsas tudengipealinnas, mille iga nurga taga on tunda akadeemilist vaimu ja nooruslikku energiat. Armastatud kirjanik Jaan Kaplinski on öelnud: „Tartu on linn, kus aeg peatub ja mõte liigub.“ Siin Emajõe kallastel on tõesti viljakas pinnas uute ideede tekkimiseks ja maailma muutmiseks. Siiski pean teid hoiatama, et aja peatumisele ei tasu Emajõe Ateenas küll lootma jääda. Nautige igat hetke oma teekonnal ülikoolis ja Tartu radadel, märgake seda põnevust, mis teid ümbritseb, ja haarake võimalustest kinni. 

Tänase kõne eel soovin teid, värskeid üliõpilasi julgustada. Teadke, et olete avanud ukse teadmiste maailma, kus iga päev toob uusi avastusi ja võimalusi. Sedapuhku julgustan teid seisma nii iseenda kui ka kogu ülikoolipere eest. Pean olema teiega aus ja jagama kahte muret, milles loodan teiega teha tugevat ja järjepidevat koostööd. 

Õppimine ei ole paraku ühepoolne tegevus, mille käigus pelgalt loengus õppejõudu kuulates paari aastaga kõrgharidus omandatakse. Õppimiseks peab võtma eraldi aega ja nägema palju vaeva. Ometigi ei ela tudeng ainult vaimutoidust ja peab muretsema ka enda majandusliku olukorra pärast. 

Kõrghariduse rahastus ja üliõpilaste toimetulek on nagu jonnipunn, mis olenemata löögi tugevusest ikka nägu naerul hoiab, selja sirgu lööb ja ise suureks ei kasva. Kuid kui kauaks? Kui kauaks jätkub meile kindlust, et kõrgharidus Eestis on kättesaadav? Kui kaua saame olla kindlad, et meil on piisavalt ressursse, saamaks parimat ja kvaliteetseimat kõrgharidust? Kui kaua on meil võimalik oma toimetuleku pärast muretsemata valitud erialale keskenduda? Kui kaua püsivad õppetoetuste tingimused ja suurusjärk muutumatuna, olemata vastavuses tudengite tegelike vajadustega? Kui kaua läheb administratiivtasu termini taha peidetud õppemaksu kehtestamiseni ülikoolides? 

Teiseks rõhutan, et peame leidma need üks-kaks olulist väärtust, millest ausalt ja tingimusteta oma tegevuses ja käitumises lähtuda. Omalt poolt pakun nendeks võrdsuse ja turvalisuse. Ülikool peab olema keskkond, kus igaüht koheldakse võrdselt, olenemata taustast, soost, rahvusest, positsioonist või uskumustest. Võib näida, et see kõik on juba saavutatud ja iseenesestmõistetav, kuid märgakem neid, kelle jaoks see nii pole või kes astub oma tegevusega sellele vastu. Märgake ka iseennast. Oleme proaktiivsed ja töötame selleks, et säiliks turvalisus – et tunneksime end kaitstult, ohutult ja julgelt, teades ise, et me ei ole üksi ning jagame teistega neid samu kahte väärtust. Käitugem nii, et inimesed meie ümber tunneksid end võrdsena ja turvaliselt. 

„Sõna on õhk, ning ometi võib ta õigel hetkel öelduna maailma pahupidi pöörata,“ on öelnud Friedebert Tuglas. Sõna taga on mõte. Vaadake enda ümber – teie kõrval on mitmesuguste mõtete ja sõnadega kaastudengid, keda samuti eelmainitu peagi või juba puudutab. Me ei pea maailma pahupidi pöörama. Praegu peas kõlksuvad mõtted tuleb sõnadeks seada, et need õigel hetkel välja öelda. Vastasel juhul annab vaikus võimaluse maailm pahupidi pöörata. 

Head üliõpilased, täna algab uus peatükk meie kõrghariduse teel. Tehkem see põnevaks! Pange end proovile, võrgustuge, liituge mõne tudengiorganisatsiooniga. Vahetage mõtteid, pange need kirja ja lennutage teele. Muutke maailma ja seiske parima kõrghariduse saamise eest. Looge ülikoolis täpselt selline keskkond, kus ei oleks Sinul seal, minul siin ja temal seal mitte lihtsalt hea olla, vaid tunne, et tahame olla siin, osa sellest ülikoolist, omandada kõrgharidust ning tagada selle lõppematu põnevus ja kättesaadavus tulevastele üliõpilastele. 

Kallis ülikoolipere, avastusterohket algavat etappi teadmisterajal! Tegutseme koos parima saadava kõrghariduse ja ülikooli nimel. Nautige Tartut, nautige Emajõge, nautige ülikooli. 

Vivat academia! 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Gustav II Adolphus

Tartu Ülikool tähistab 392. aastapäeva

2024. aasta orienteerumisrajal saab (taas)tutvuda ülikooli ühiselamutega

Veel viimaseid nädalaid saab läbida orienteerumisrada „Ühiselamud kui üliõpilaselu sõlmpunktid“

TÜ raamatukogu

Raamatukogu fuajee on nüüd hubasem ja lugejasõbralikum