Mida tähendab tehisaru tulek haridusele ja inimeseks olemisele: on see midagi düstoopilist või pigem uus võimaluste aken? Pikemas intervjuus vastab neile küsimustele 7. aprillil oma 85. sünnipäeva tähistanud emeriitprofessor Marju Lauristin. Sel puhul avaldas Universitas Tartuensise intervjuu täismahus ka ajaleht Sirp. Tartu Ülikooli molekulaarsete bioteaduste magistrant Egert Vene arutleb oma essees, mille poolest erinevad inimene ja masin. Kus on hallid alad ja kas tehisaru arenedes võib kätte jõuda saatuslik piir?
Veel saab uues numbris lugeda sellest, kui hästi või halvasti on naisteadlaste karjääriga Tartu Ülikoolis. Artiklit ilmestavad kõnekad tabelid. Kosmosetehnoloogia nooremteadur Ric Dengel rääkis ajakirjale, mida ta teeb sel aastal Hollandis Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoseuuringute ja -tehnoloogia keskuses ning mil moel otsib vastust küsimusele, kuidas tunda kosmoses ära midagi seninägematut. „Uue professori“ rubriigis tutvustab end Kuno Kasak. Mitme nurga alt kirjutatakse valdkondadevahelise teaduskoostöö võimalustest ning mõistagi tehakse lühiülevaade värsketest doktoritöödest. Rektor Jüri Kärneri 85. sünniaastapäeva puhul meenutame pöördelisi aegu, mil ülikool tuli juhtida nõukogude süsteemist euroopalikku ja demokraatlikku ühiskonda. Muu hulgas aitasid toonast rektorit edasi leebe käitumine ja huumorimeel. Jüri Talveti koostatud luulerubriigis „Pegasus“ saab lugeda Juhan Liivi luuleauhinna laureaatide loomingut.
„Milliseks kujuneb tänavune kevad, kesk maailmas pulbitsevaid poliitilisi vapustusi, Venemaa-Ukraina sõda ja tehnoloogilist hüperrevolutsiooni? Kas oskame hoida kokku kui mesilaspere?“ küsib juhtkirjas peatoimetaja Tiia Kõnnussaar.
Loe neid ja teisi lugusid aprillikuu Universitas Tartuensisest!
31.03.2025