Teaduste akadeemia valis uued uurija-professorid

Eesti Teaduste Akadeemia juhatus valis aastateks 2022–2024 kuueteistkümne konkursil osalenud teadlase seast kolm uut uurija-professorit.

Valituks said Tartu Ülikooli linna- ja rahvastikugeograafia professor akadeemik Tiit Tammaru, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professor Tanel Tenson ning Tallinna Tehnikaülikooli täisprofessor tenuuris Tõnis Kanger.

Tiit Tammaru kavatseb järgmise kolme aasta jooksul suunata oma uuringu teraviku kiiresti muutuvatele ruumilistele mustritele, mis peegeldavad ametialaseid muutusi, mobiilsust ja ebavõrdsust ühiskonnas. Tanel Tenson võtab vaatluse alla kroonilised bakterinakkused ja nende ravi. Tõnis Kanger keskendub uute mitmeotstarbeliste ja paindlike halogeensideme katalüsaatorite väljatöötamisele.

Uurija-professori ametikoht võimaldab teadus- ja arendusasutuses või ülikoolis uuringuid juhtival ning doktorante juhendaval tunnustatud teadlasel vähendada õppe- ja haldustööga seotud koormust ning keskenduda rohkem teadusuuringutele oma lemmikvaldkonnas. Kord aastas toimub uurija-professorite konverents, kus ametisse valitud teevad ülevaate oma möödunud aasta tööst.

Uurija-professori toetus seati sisse 2002. aastal. Kokku on sellele ametikohale seitsmes voorus valitud 21 teadlast. Neist neli on olnud valimise hetkel akadeemia liikmed ja veel viis on hiljem valitud akadeemikuks.

Rohkem infot on teaduste akadeemia veebilehel.

Huy Qui Vinh Nguyen kaitseb doktoritööd „Süsinikule sadestatud Pt-CeO2 katalüsaatorite väljatöötamine prootonvahetusmembraan kütuseelementidele“

16. augustil kell 11.15 kaitseb Huy Qui Vinh Nguyen oma doktoritööd „Süsinikule sadestatud Pt-CeO2 katalüsaatorite väljatöötamine prootonvahetusmembraan kütuseelementidele“.

Kerli Martin kaitseb doktoritööd „Recognition of carboxylates by synthetic receptors - from structure-affinity studies to solid-contact anion-selective electrode prototyping“

7. augustil kell 10.15 kaitseb Kerli Martin doktoritööd „Recognition of carboxylates by synthetic receptors - from structure-affinity studies to solid-contact anion-selective electrode prototyping“.

Kelli Solmelar-Duracz kaitseb doktoritööd „The molecular and cellular mechanisms of brain plasticity impairing factors”

27. augustil 2024 kell 15.00 kaitseb Kelli Solmelar-Duracz oma doktoritööd „The molecular and cellular mechanisms of brain plasticity impairing factors” („Aju plastilisust kahjustavate tegurite molekulaarsed ja rakulised mehhanismid”).