Autor:
Greta Reisalu

Tervisetehnoloogiate teaduskiirendi esimene lend lõpetas

Eesti esimese tervisetehnoloogiate teaduskiirendi esimeses lennus lõpetasid viis idufirmat 9-kuulise programmi. Teaduskiirendis osalevate tiimide eesmärgiks oli tehnoloogilise valmiduse tõstmine, äriliste arendustakistuste kaardistamine ja turulejõudmise plaani koostamine. Üheksa kuud kestnud programmi jooksul said ettevõtted:

  • tuge Eesti parimatelt ärimentoritelt,
  • prototüüpimise teenuseid ülikoolidest,
  • erinevaid praktilisi koolitusi (nt innovaatilise toote väärtuspakkumise, tehnoloogiate kaardistamine, toote/teenuse turupotentsiaali hindamise, investorvalmiduse ja rahvusvahelise müügi teemadel),
  • erinevaid investorkohtumisi,
  • võimaluse osaleda ärifestivalidel ja messidel (nt sTARTUp Day´l).

Teaduskiirendi esimese lennu viis tiimi olid: Drug Hunter, Gearbox Biosciences, Menken Trials, Softrobot ja Äio Tech. Äio Tech ja  Gearbox Biosciences olid esimesed teaduskiirendi tiimid, kes kaasasid oma esimene investeerimisringi teaduskiirendi programmi lõpus.

Äio Tech on 2022. aastal loodud TalTechi biotehnoloogia hargettevõte, mille unikaalsus seisneb tehnoloogias, kus mikroorganisme kasvatatakse puidu- ja toiduainetööstuse jääkidel ning saadav biomass on rasvade ja õlide rikas. Äio Tech kaasas miljon eurot alternatiivsete õlide ja rasvade arendamiseks. 

Gearbox Biosciences on Tartu Ülikooli hargettevõte, mis arendab  uudset antibiootikumivaba valgutootmise tehnoloogiat. Teaduskiirendi jooksul tekkis meeskonnal parem arusaam potentsiaalsest turust ja klientide probleemidest ning programmi jooksul jõuti esimese maksva kliendini. Lisaks jõudis Gearbox Biosciences esimese riskikapitali kaasamiseni selle aasta sTARTUp Day´l.

Softrobot on Tartu Ülikooli hargettevõte, mis arendab kunstlikku pehmerobot-emakakaela, mis pakub ämmaemandatele uusi võimalusi simulatsioonõppeks. Teaduskiirendi jooksul tõsteti tehnoloogia valmiduse taset neljalt viiele ning saadi valmis emakakaela jäljendav 3D roboti terviklahendus koos demoseadme juhtliidesega. Samuti täpsustati IO strateegia edasisteks arendusteks.

Drug Hunter on TalTechist alguse saanud ettevõte, mis arendab maailmas esimest uimastite kiiranalüsaatorit, mis annab kohese vastuse testitava sülje põhjal. Drug Hunteri lahendus on mõeldud nii politseile, tollile, vanglatele, lennujaamadele, haiglatele, kohtulaboritele jne. Tervisekiirendi raames keskendus arendustöö kiirkatalüsaatori kasutamiseks vajalike ühekordsete viaalide arendusele.

Menken Trials eesmärk on viia kliinilised meditsiiniuuringud digiajastusse nende automatiseerimise ja digitaalse dokumendihalduse abil, et uued ravimid, ravimeetodid ja meditsiiniseadmed jõuaksid turule kiiremini. Teaduskiirendi jooksul tegi tiim tihedat koostööd Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Kliiniliste uuringute keskusega, kust saadi põhjalik tagasiside kliiniliste uuringute ekspertide poolt. Samuti kaasati platvormi katsetamisse USA kliiniliste ravimiuuringute läbiviijad (arstid ja õed), kelle tagasiside oli väga positiivne. Pärast teaduskiirendi programmi jätkab tiim potentsiaalsete turgude ja ärimudeli testimisega.

Tervisetehnoloogiate teaduskiirendi eesmärk on luua Eesti jaoks sobilik mudel süvatehnoloogia ettevõtete kiirendamiseks, mida saab rakendada erialade üleselt. Teaduskiirendi elluviimiseks sõlmisid SmartCap ja Tartu Ülikool lepingu, mille mahuks on 686 100 eurot ning see viiakse ellu Tartu Ülikooli, TalTechi, Tartu Teaduspargi ja Tallinna Teaduspark Tehnopoli poolt aastatel 2022-2023. Projekti rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist „Startup Estonia“ programmi (nr EU60971) raames. Teaduskiirendi teine lend alustas 2022. aasta sügisel ning lõpetab käesoleva aasta juulis. 

Kasutatud viited

  1. Tervisetehnoloogiate teaduskiirendis lõpetas esimene lend. 17.02.2023 - https://www.tehnopol.ee/tervisetehnoloogiate-teaduskiirendis-lopetas-esimene-lend/
  2. SmartCap andis rohelise tule tervisetehnoloogilise teaduskiirendi loomiseks. 14.03.2022 - https://smartcap.ee/et/smartcap-andis-rohelise-tule-tervisetehnoloogilise-teaduskiirendi-loomiseks/?pageNumber=4
  3. Eesti esimene tervistehnoloogiate kiirendiprogramm. 24.03.2022 - https://ut.ee/et/sisu/tervisetehnoloogiate-kiirendiprogramm