Autor:

Ülikooli aula on saanud värske ilme ja moodsad tehnilised lahendused

Juuni lõpus ülikooli aulas alanud remonditööd on nüüdseks lõppenud ning aula on saanud värskema ilme ja väga head tehnilised võimalused.

Aula 2. augustil

Kinnisvaraosakonna arendustalituse juhataja Viljo Videri sõnul tingis aula remondi mitu põhjust. „Põrand oli juba liiga kulunud, ka lae ja seinte viimistlus vajasid värskendamist. Aegunud olid küttesüsteem, valgustusseadmed ja multimeedialahendused,“ ütles Vider. Äsja lõppenud remonditööde jooksul said kõik need mured lahendatud. Paigaldati automaatselt juhitavad radiaatorid, samuti restaureeriti aknad ja uksed ning renoveeriti kõnepult.

Seinad jäid sama värvi nagu enne, kuid võlvide senise roosa värvuse asemel on ajalooline värvitoon, mille nimetus on kahvatu koidupuna. Vider selgitas, et selline võlvide värvus tulenes ülikoolile väljastatud muinsuskaitse eritingimustest.

Täielikult uuendati aula heli- ja videosüsteemi. Visuaalmeedia talituse juhataja Maarja Leib ütles, et aula tehnilised võimalused on nüüd väga head. „Meie talituse töötajad peavad ürituste filmimiseks kaasa võtma ainult kaamera, sest kõik muu on aulas kohapeal olemas,“ sõnas ta. Kaablikanalid asuvad põranda sees ning video ja heli tarvis pole põrandal enam segavaid juhtmeid. „Neid kaablikanaleid ja ka robotkaameraid saavad siiski kasutada vaid ülikooli visuaalmeedia talituse töötajad, sest režiiruumi on ligipääs vaid meil ja infotehnoloogia osakonnal,“ täpsustas Leib. Lisaks märkis ta, et nüüdsest ei vaja konverentside korraldajad otseülekande tegemiseks tingimata enam visuaalmeedia talituse abi – tarvis on vaid mikrofoni, mille saab õigeks ajaks ruumi tellida, ja projektorit. Ekraan on juba aulasse püsivalt paigaldatud ja seda saab juhtida seinal asuvast paneelist.

Võlvile ja rõdu ääre alla paigaldati leedribad ning akendele elektrilised pimendavad rulood – tänu sellele saab ka valgust varasemast sujuvamini reguleerida. Ka heli kõlab nüüd puhtamalt. „Heli- ja videosüsteemide täiustamine veel käib ja seetõttu võib ette tulla tehnilisi probleeme, kuid loodetavasti on publik mõistev,“ oli Leib optimistlik.

Vana aulaparketti on plaanis kasutada ülikooli meenete tegemiseks. Meenepoe projektijuhi Juhan Kari sõnul peetakse praegu läbirääkimisi mitme ettevõtjaga. Vaata kiirendatud videot ülikooli aula uue põrandakatte paigalduse kohta Youtube'ist.

Aula remonditööd läksid maksma 1 035 056,76 eurot, töid tegid Kolmik OÜ ja OÜ Aestoveeg.

Vast remonditud aulat on kõigil huvilistel võimalik näha juba 25. novembril, kui aulas antakse rahvusülikooli 103. aastapäeva raames pidulikult üle Tartu Ülikooli teenetemärgid.

Viimati tehti aulas põhjalikku remonti 2002. aastal. Toona restaureeriti uksed ja aknad, viimistleti laed ja seinad, vahetati välja osa põrandast, lammutati aulasse ehitatud lava, paigaldati rõdule uus parkett ja lisati lakke uued ventilatsiooniplafoonid. 2019. aastal renoveeriti aula ventilatsiooni ja 2021. aastal paigaldati Päästeameti nõudel tulekindlad uksed.

Tartu Ülikooli peahoone

Algab ülikooli uue arengukava koostamine

Tartu Ülikooli peahoone

Tartu Ülikooli uus arengukava