Autor:
Mirjam Savioja

Vaata intervjuusid teadusmahuka ettevõtluse eestvedajatega

Startup Day 2024 demoalal arutlesid teadusmahuka ettevõtluse eestvedajad, kuidas ettevõtlusega kiirendada teadustulemuste jõudmist ühiskonda.

Intervjuu president Alar Karisega

Eesti on pikaajaliseks eesmärgiks seadnud teadusmahuka ettevõtluse toetamise. Kuidas peaks riik ülikoole ja ettevõtjaid toetama, räägib intervjuus president Alar Karis.

Kuidas saab teadusest ettevõtlus?

Selleks, et ettevõtlus kiirendaks teadmiste jõudmist ühiskonda, tuleb teadlasi toetada ettevõtliku mõtteviisi arendamisel ja innustada investoreid teadusesse panustama. Kas igale teadlasele oleks vaja ärimentorit? Ülikooli arendusprorektor Tõnu Esko räägib intervjuus, milline on Tartu Ülikooli roll Eesti teadusmahuka ettevõtluse arendamisel.

Kuidas kiirendab UniTartu Ventures OÜ teaduse turulejõudmist? 

Teadustulemuse selgumine on ühest küljest ühe teekonna lõpp, aga ettevõtluse seisukohalt alles alguspunkt. UniTartu Ventures ootab koos ettevõtlus- ja innovatsioonikeskusega enda juurde juba väga varases arenguetapis ettevõtteid, et panna paika tegevuskava, mille abil jõuda nii Eestis kui ka Euroopas võimalikult kiiresti ja edukalt investoriteni. UniTartu Venturesi investeerimisjuht Mart Maasik räägib, kuidas ülikooli investeerimisettevõte paneb investorid ja teadlased ühes keeles rääkima.

Hargettevõtte lugu: antibiootikumivabalt valke tootev Gearbox Biosciences OÜ

Gearbox Biosciences arendab uudset lahendust, mis võimaldab toota tööstusliku biotehnoloogia abil valke ilma antibiootikume kasutamata. Kolm Tartu Ülikooli teadlast leidsid oma avastuseni jõudes, et sellest võiks ka tööstuses kasu olla. Nüüdseks on ettevõte jõudnud esimese kliendini. Sellest, mil viisil saab ühest patenditaotlusest päriselt toimiv tehnoloogia, räägib ettevõtte tegevjuht ja molekulaarse mikrobioloogia kaasprofessor Arvi Jõers. 

Hargettevõtte lugu: personaalseid haavakatteid arendav EsaDres OÜ

Karin Kogermann jõudis ettevõtluseni pärast oma uurimisrühma loomist – uurimistöö tulemusena hakati arendama haavakatteid, mida saaks haigla apteegis patsiendi vajaduste järgi kohandada. Kuidas leiab füüsikalise farmaatsia professor ja instituudi juht end ühel hetkel ettevõtluse teel ja mida see ühe eduka teadlase jaoks tähendab?

Kuidas muudab juuksekarvajämedune element kogu energeetika tulevikku? 

Tartu Ülikooli hargettevõte GaltTec arendab üliväikeseid kütuseelemente, mida saab tulevikus kasutada kõikjal, kus on vaja elektrit. Eesti esimese ettevõttena alustab GaltTec ka NATO innovatsioonikiirendis, mis avab tee kaitsevaldkonda. Seda, mil viisil ühe teadusavastusega edukaks saada, tutvustab intervjuus ettevõtte asutaja ja tegevjuht Glen Kelp.

Kuidas saab eetikateooriast mäng? 

Eetikakeskus on aastaid vedanud Eesti ühiskonna arutelu väärtuste teemal. Mäng „Eesti rahva sada valikut“ aitab mõista, millised väärtused on iga inimese valikute taga, ja õpetab kuulama teisi. Mängu projektijuht Triin Paaver selgitab, kuidas eetikateooriad mänguliseks muuta ja turule viia.

Kuidas saada Tartus edukaks ettevõtjaks?  

Teadusmahuka ettevõtluse algpunkt on enamasti ülikoolis, kust saab tuge algseteks katsetusteks ja idee arendamiseks. Teaduspark ulatab abikäe äriarenduse, meeskonnatöö ja turunduse vallas, et ettevõte jõuaks investeeringuteni. Juhatuse liige Andrus Kurvits kõneleb, kuidas Tartu ettevõtted suurtele turgudele viia ja millist tuge pakub teaduspark.

Kust tuleb järgmine Eesti biotehnoloogia ükssarvik? 

Maailm vajab bioteadustel põhinevaid ettevõtteid, mis aitaksid lahendada kliimamuutustest tulenevaid probleeme. Nucleate Baltics Eesti pakub noortele teadlastele tuge, et aidata neil teaduse kõrval ka ettevõtlusele mõelda, sest nii saab lahendused kiiremini inimesteni viia. Intervjuus räägivad Karl-Ander Kasuk ja Laima Shusta, milliseid võimalusi nende programm üliõpilastele pakub.

Milline on süvatehnoloogia ettevõtluse tulevik Eestis? 

Süvatehnoloogia ettevõtlusest tuleb järgmine suur innovatsioonilaine. Et selles valdkonnas läbi lüüa, tuleb võimalikult vara koos oma tulevaste klientidega toodet katsetada ja edasi arendada. Startup Estonia süvatehnoloogia valdkonna juht Vaido Mikheim räägib, kuidas saada üle hirmust tulla turule pooliku tootega.

Milliseid vigu tehnoloogiaettevõtluse teekonnal vältida?

Enne investori poole pöördumist tuleb teha taustatööd, et leida oma tegevusvaldkonna jaoks sobiv investor. Sellest, millega investor ära võluda, räägib Practica Capitali investor Helery Pops. 

Mida soovivad süvatehnoloogia investorid idufirmas näha?

Spetsialist VC ja Voima Ventures on juhtivad süvatehnoloogiaettevõtete investeerimisfondid Eestis ja Soomes. Millal nende poole pöörduda ja milliseid küsimusi endalt enne raha kogumist esitada? Nendele ja teistele küsimustele vastavad Pontus Strahlman ja Samela Kivilo.

Tehisintellekti intervjuu Meelis Kulliga

Masinõppe kaasprofessor Meelis Kull saabus vahetult enne Startup Dayd Brüsselist kõrgetasemeliselt tehisaru poliitika seminarilt. GPT tehisintellekt on tema reisi tulemustest väga huvitatud ja tegi temaga ingliskeelse intervjuu. 

Vectiopepi meeskond

Uudset vähiravitehnoloogiat arendav Vectiopep kaasas 450 000 eurot

Maive Rute Tartu Ülikoolis

Euroopa Komisjoni esindajate külaskäigul arutleti teaduse rahastamise ja teadusmahuka ettevõtluse toetamise üle

Kliimaministri visiit Tartu Ülikooli

Kliimaminister Kristen Michal külastas Tartu Ülikooli