Tartu Ülikool Tartu 2024 programmis

Tartu koos Lõuna-Eestiga on 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn, mille kunstilise idee keskmes on ellujäämise kunstid. Neist neli kõige olulisemat on omapärasus, jätkusuutlikkus, ärksameelsus ja koosloovus, mis väljenduvad ka kogu Tartu 2024 programmis.

Tartu tulevikuvaates väärtustatakse senisest enam loodust inimsuses, inimsust kunstides, kunste Euroopas ja Euroopat maailmas, et ellu jääksid nii planeet kui ka inimene. Kultuuripealinnaks olemine on Tartu ja Lõuna-Eesti jaoks oluline, sest see on üks võimalus esitada kunsti, hariduse ja ettevõtluse kaudu suuri inimlikke küsimusi, mis ei kao maailmast kuhugi.

Tartu Ülikool toetab kultuuripealinna ideed ja väärtusi ning juhib mitut programmi kuuluvat projekti.

Meediapäringud palume saata e-posti aadressil avalik@ut.ee

Põhiprogrammi üritused

Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestival

Loodusloovusfestival paneb märkama senisest enam elurikkust meie ümber. Süveneme looduse ja kultuuri seostesse linnaruumis ning naudime loodusest inspireeritud loomingut.

Festival toimub 05.–15. juunini ning seda korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.

Alamüritused:

05.–06.06 konverents „Väljasuremise jäljed: liigikadu, solastalgia ja taastumise semiootika“
08.06 linnujämm
08.–09.06 loodusvaatluse maraton 
13.06 multimeediaetendus „Emajõe sünd“

Loe lähemalt


Pärandusfestival

UNESCO pärandilinnas Viljandis arutatakse, kuidas rahvakultuuriteemalised teadmised aitavad leida säästlikke lahendusi majandus- ja keskkonnaprobleemidele. Huvilised saavad ka ise pärandoskusi õppida.

Festival toimub 01.–05. oktoobrini ja seda korraldab Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia.

Alamüritused:

01.–02.10 rahvusvaheline konverents „Pärand kestliku kogukonna teenistuses“.
02.–03.10 rahvusvahelised meistriklassid rahvakultuuri valdkonna professionaalidele ja üliõpilastele
04.–05.10 avalik päranduspidu, mille raames toimuvad kolmas Viljandi parandusfestival ja Eesti Pärimusmuusika Keskuse korraldatav Lõikuspidu. 

Loe lähemalt

Tartu Maailmaülikool

Tartu Ülikooli eetikakeskus korraldab Lõuna-Eestis kogukonnaakadeemia tüüpi ürituste sarja Tartu Maailmaülikool. Üritustel kohtuvad Lõuna-Eesti aktiivsed kogukonnad, maailma tippteadlased ja kultuuritegelased, et vahetada kogemusi, otsida üleilmsetele probleemidele kohalikke lahendusi ja siinsetele mureküsimustele rahvusvaheliselt tunnustatud vastuseid.

Üritused:

Loe lähemalt
 

Näitus „Teadmata“

Näitusel juhitakse kunstiliste vahenditega avalikkuse tähelepanu väljasuremise eri tahkudele ja ohustatuse kultuurilisele tähendusele. Näitus on avatud 5. aprillist kuni 29. septembrini.

Loe lähemalt

 
Suudlev Tartu 

See on inimliku hoolivuse ja lugupidamise algatus, mis koosneb konverentsist ja kontsertetendusest, mis kulmineerub Raekoja platsil enneolematu ühissuudlemisega.

Korraldaja: Tartu Üliõpilasmaja, Tartu Ülikooli teaduskool

Üritused:

17.05 Suudlev Tartu: seksuaalhariduse konverents „Esimene suudlus“
18.05 Suudlev Tartu: kontsertetendus

Loe lähemalt


Toomemäe taasavamine

Tartu linna keskne koht Toomemägi ärkab ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil. Külastaja saab toomkiriku varemete vahel jalutades osa terviklikust valguslahendusest. Toomemäel võib näha üllatavaid installatsioone, mis tutvustavad Tartu Ülikooli kultuuripärandit.

Korraldaja: Tartu Ülikooli muuseum

Alamüritused:

25.04 Toomemäe taasavamine: valgusprojekti avamine
17.05 Toomemäe taasavamine: „Elupäästja“ installatsiooni avamine

Loe lähemalt


Tartu Ülikooliga seotud põhiprogrammi üritused

Ryoji Ikeda soolonäitus

Maailmakuulus jaapani heli- ja visuaalkunstnik loob Eesti Rahva Muuseumisse kaks uut teost. Üks neist on Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadusandmetel põhinev audiovisuaalne installatsioon ning teine on koostöös Eesti Filharmoonia Kammerkooriga valmiv heliistallatsioon. Lisaks on näitusel Ikeda varasem teos „data-verse“.

Teadus on Ikedat inspireerinud varemgi: tema installatsioon „Supersümmeetria“ (2014) valmis ajal, mil autor viibis kunstiresidentuuris Euroopa Tuumauuringute Organisatsioonis (CERN). Näitus on avatud 2. novembrist 2024 kuni 2. märtsini 2025.

Korraldaja: Tartu 2024

Loe lähemalt

Teadusrikas Tartu

Näitusel „Teadusrikas Tartu“ tutvustatakse Tartu rikkalikust teadusajaloost 24 edulugu, mis on üleilmse teaduse arengut märgatavalt mõjutanud.

Loe lähemalt

Tartu [eel]arvamusfestival

17.–18. mail toimub Tartu keskpargis Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 raames esimest korda Tartu [eel]arvamusfestival, millest võtavad osa ka Tartu Ülikooli teadlased.

18. mail räägitakse ülikooli teadlaste eestvedamisel ja osalusel arutelualal „Tagasi tulevikku“ eesti keele õppimisest, teaduse usaldamisest, aktiivsetest lastest ning lahkarvamustest. Tutvu kavaga

Korraldaja: Arvamusfestival

Loe lähemalt

Startup Day

Startup Day on Baltikumi suurim ärifestival, mis toimub Tartus juba kaheksandat korda. Seekordne festival on 24.–26. jaanuaril ülikooli spordihoones (Ujula 4).

Loe lähemalt


Lisaprogrammi üritused

Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 üritused

Üritusi ei ole

#Tartu2024 #koostöö #kultuur #uudis
2. novembril avati maailmakuulsa Jaapani kunstniku ja helilooja Ryoji Ikeda isikunäitus, mille jaoks kogus ta andmeid ja inspiratsiooni koostöös Tartu Ülikooli genoomika instituudiga.
05.11.2024
#Tartu2024 #pressiteade
Avatakse ajaloo esimene näitus Tartu linna sünniloost.
30.10.2024
#Tartu2024 #ühiskonnale #uudis
3. oktoobril toob Tartu Ülikooli eetikakeskus kokku oma ala eksperdid nii Eestist kui ka välismaalt, et rääkida usalduse eri tahkudest. Tartu Ülikooli muuseumis toimuvale konverentsile on oodatud kõik, kes soovivad üheskoos rääkida usaldusest ja kogukonnast kui meie kõige väärtuslikumast ellujäämisgarantiist praeguses ebakindlas maailmas.
11.09.2024
#Tartu2024 #ühiskonnale #uudis #pressiteade
Reedel, 23. augustil kl 17.00 avatakse Tartu Kunstimajas näitus „Puudutakse“. Külalised saavad näha 40 miljonit aastat vanadest loomaluudest tehtud kaasaegseid kunstiteoseid.
16.08.2024

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024