Tartu Ülikool kultuuripealinna Tartu 2024 programmis
Tartu koos Lõuna-Eestiga on 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn, mille kunstiline idee on Ellujäämise Kunstid.
Ellujäämise Kunstid on Tartu tulevikunägemus, mis väärtustab senisest enam loodust inimsuses, inimsust kunstides, kunste Euroopas ja Euroopat maailmas. Kõik selleks, et ellu jääksid nii planeet kui inimene. Kultuuripealinna protsess on Tartu ja Lõuna-Eesti jaoks oluline, sest nii kunstid, haridus kui ettevõtlus peavad julgema esitada suuri inimlikke küsimusi, mis ei kao maailmast kuhugi.
Neli kõige olulisemat Ellujäämise Kunsti, mis väljenduvad Tartu 2024 programmis, on omapärasus, jätkusuutlikkus, ärksameelsus ja koosloovus.
Tartu Ülikool toetab kultuuripealinna väärtusi ja juhib mitmeid programmi kuuluvaid projekte.
Põhiprogrammi üritused
Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestival
Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestival paneb Sind märkama elurikkust meie ümber. Me süveneme looduse ja kultuuri seostesse linnaruumis ning naudime loodusest inspireeritud loomingut.
Korraldaja: Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed
Pärandusfestival
UNESCO pärandilinn Viljandi näitab, et pärand parandab: festivalil arutatakse, kuidas rahvakultuuri teadmised aitavad leida säästlikke lahendusi majandus- ja keskkonnaprobleemidele ning huvilised saavad ka ise pärandoskusi õppida.
Korraldaja: Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia
Loe lähemalt
Suudlev Tartu
See on inimliku hoolivuse ja lugupidamise algatus, mis koosneb haridusprogrammist, kontsertlavastusest ning enneolematust ühissuudlusest. Me räägime asjadest lihtsalt ja ausalt ning pakume suurepärast meelelahutust.
Korraldaja: Tartu Üliõpilasmaja, Tartu Ülikooli Teaduskool
Loe lähemalt
Tartu Maailmaülikool
See on kogukonna-akadeemiate sari. Neis inspireerivad üksteist ja parandavad maailma Lõuna-Eesti aktiivsed kogukonnad ning maailma tippteadlased ja -kultuuritegelased. Sul on võimalus otsida koos teiste ärksameelsetega lahendusi globaalsetele probleemidele lokaalselt ja vastupidi.
Korraldaja: Tartu Ülikooli eetikakeskus
Loe lähemalt
Toomemäe taasavamine
Tartu linna keskne koht Toomemägi ärkab ellu valguse, kultuuri ja teaduste kaasabil. Saad seal jalutada toomkiriku varemete vahel ning silmata terviklikku valguslahendust. Sa koged Toomemäel üllatavaid installatsioone, mis tutvustavad Tartu Ülikooli kultuuripärandit. Toomemägi on väärt avastamist.
Korraldaja: Tartu Ülikooli muuseum
Tartu Ülikooliga seotud põhiprogrammi üritused
Ryoji Ikeda soolonäitus
Maailmakuulus jaapani heli- ja visuaalkunstnik loob Eesti Rahva Muuseumisse kaks uut teost: üks nendest on Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadusandmetel põhinev audiovisuaalne installatsioon ning teine heliistallatsiooni, mis valmib koostöös Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Lisaks eksponeeritakse näitusel juba üht eksisteerivat Ikeda loodud teost, milleks on audiovisuaalne installatsioon „data-verse“. Teadus on Ikedat inspireerinud varemgi: tema installatsioon „Supersümmeetria“ (2014) valmis ajal, mil autor viibis kunstiresidentuuris Euroopa Tuumauuringute Organisatsioonis (CERN).
Korraldaja: Tartu 2024
sTARTUp Day Ärifestival
sTARTUp Day on Baltikumi suurim ärifestival, mis toimub juba kaheksandat korda 24.–26. jaanuaril Tartus ülikooli spordihoones Ujula 4.
Lisaprogrammi üritused
- Näitus „Kunst või teadus" Tartu Ülikooli muuseumis 17.11.2023 - 19.05.2024
- Näitus „Maastikumaali geoloogia" Tartu Ülikooli kunstimuuseumis 17.11.2023 - 23.02.2024
- Hullu Teadlase sünnipäev Tartu Ülikooli muuseumis 1. mail 2024
- Räägime meie rohelisest tulevikust Lille majas 4.07.2024
- Festival "Toome müks" Toomemäel (korraldaja: Tartu Ülikooli muuseum) 14.09.2024
- Näitus „Võim vormib ruumi. Tartu Ülikooli aula poliitiline nägu“ Tartu Ülikooli kunstimuuseumis 14.11.2024 - 6.01.2025
- „Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest“ Tartu Ülikooli muuseumis 31.10.2024 - 05.10.2025