Tartu Ülikool kultuuripealinna Tartu 2024 programmis

Tartu koos Lõuna-Eestiga on 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn, mille kunstiline idee on Ellujäämise Kunstid.

Ellujäämise Kunstid on Tartu tulevikunägemus, mis väärtustab senisest enam loodust inimsuses, inimsust kunstides, kunste Euroopas ja Euroopat maailmas. Kõik selleks, et ellu jääksid nii planeet kui inimene. Kultuuripealinna protsess on Tartu ja Lõuna-Eesti jaoks oluline, sest nii kunstid, haridus kui ettevõtlus peavad julgema esitada suuri inimlikke küsimusi, mis ei kao maailmast kuhugi.

Neli kõige olulisemat Ellujäämise Kunsti, mis väljenduvad Tartu 2024 programmis, on omapärasus, jätkusuutlikkus, ärksameelsus ja koosloovus.

Tartu Ülikool toetab kultuuripealinna väärtusi ja juhib mitmeid programmi kuuluvaid projekte.

Põhiprogrammi üritused

Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestival

Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestival paneb Sind märkama elurikkust meie ümber. Me süveneme looduse ja kultuuri seostesse linnaruumis ning naudime loodusest inspireeritud loomingut.

Korraldaja: Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Loe lähemalt


Pärandusfestival

UNESCO pärandilinn Viljandi näitab, et pärand parandab: festivalil arutatakse, kuidas rahvakultuuri teadmised aitavad leida säästlikke lahendusi majandus- ja keskkonnaprobleemidele ning huvilised saavad ka ise pärandoskusi õppida. 

Korraldaja: Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia

Loe lähemalt
 

Suudlev Tartu 

See on inimliku hoolivuse ja lugupidamise algatus, mis koosneb haridusprogrammist, kontsertlavastusest ning enneolematust ühissuudlusest. Me räägime asjadest lihtsalt ja ausalt ning pakume suurepärast meelelahutust. 

Korraldaja: Tartu Üliõpilasmaja, Tartu Ülikooli Teaduskool

Loe lähemalt
 

Tartu Maailmaülikool

See on kogukonna-akadeemiate sari. Neis inspireerivad üksteist ja parandavad maailma Lõuna-Eesti aktiivsed kogukonnad ning maailma tippteadlased ja -kultuuritegelased. Sul on võimalus otsida koos teiste ärksameelsetega lahendusi globaalsetele probleemidele lokaalselt ja vastupidi. 

Korraldaja: Tartu Ülikooli eetikakeskus

Loe lähemalt
 

Toomemäe taasavamine

Tartu linna keskne koht Toomemägi ärkab ellu valguse, kultuuri ja teaduste kaasabil. Saad seal jalutada toomkiriku varemete vahel ning silmata terviklikku valguslahendust. Sa koged Toomemäel üllatavaid installatsioone, mis tutvustavad Tartu Ülikooli kultuuripärandit. Toomemägi on väärt avastamist. 

Korraldaja: Tartu Ülikooli muuseum

Loe lähemalt


Tartu Ülikooliga seotud põhiprogrammi üritused

Ryoji Ikeda soolonäitus

Maailmakuulus jaapani heli- ja visuaalkunstnik loob Eesti Rahva Muuseumisse kaks uut teost: üks nendest on Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadusandmetel põhinev audiovisuaalne installatsioon ning teine heliistallatsiooni, mis valmib koostöös Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Lisaks eksponeeritakse näitusel juba üht eksisteerivat Ikeda loodud teost, milleks on audiovisuaalne installatsioon „data-verse“. Teadus on Ikedat inspireerinud varemgi: tema installatsioon „Supersümmeetria“ (2014) valmis ajal, mil autor viibis kunstiresidentuuris Euroopa Tuumauuringute Organisatsioonis (CERN).

Korraldaja: Tartu 2024

Loe lähemalt


sTARTUp Day Ärifestival

sTARTUp Day on Baltikumi suurim ärifestival, mis toimub juba kaheksandat korda 24.–26. jaanuaril Tartus ülikooli spordihoones Ujula 4.

Loe lähemalt


Lisaprogrammi üritused

#Tartu2024 #meist mujal
Euroopa 2024. aasta kultuuripealinna ürituste kavandamisel on suurepärane koostööpartner Tartu Ülikool, kes toob tudengilinna maailmakuulsa kunstniku Ryjoi Ikeda teosed ning kutsub huvilisi mitmele kunsti ja loodust ühendavale näitusele.
30.10.2023
#Tartu2024 #kultuur #ühiskonnale #uudis
19. oktoobril, täpselt sada päeva enne kultuuripealinna aasta algust kuulutati välja Tartu 2024 programm. Tartu Ülikool toetab kultuuripealinna tegevust ja programmis on ka ülikooli korraldatavaid üritusi.
19.10.2023
#Tartu2024 #pressiteade
Tartus Narva mnt 25 asuva Tartu Ülikooli ühiselamu otsaseinal võib näha Tartu kunstniku Kudrun Vungi kavandi järgi tehtud hiigelpilti käppadele kukkuvast täpilisest Bengali kassist.
30.06.2023
#Tartu2024 #koostöö #kultuur #uudis
Tartu Ülikooli botaanikaaed tähistab oma 220. aastapäeva suvisel ajal juunikuus, kui aed on värvikirev ja õites. 27. juunil jätkuvad pidustused: istutatakse puu ja botaanikaaia alpinaariumis esineb Lonitseera.
20.06.2023

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024