Psühholingvistika professor Virve-Anneli Vihman räägib oma inauguratsiooniloengul, kuidas lapsed omandavad eesti keelt ja muid keeli

Teisipäeval, 29. aprillil kell 16.15 peab psühholingvistika professor Virve-Anneli Vihman ülikooli muuseumi valges saalis oma inauguratsiooniloengu „Keelemängu aabits. Kuidas lapsed omandavad eesti keelt ja muid keeli“.

Laps konstrueerib keelesüsteemi keelelise sisendi põhjal. Ta kasutab kõiki kättesaadavaid infoallikaid, näiteks visuaalset teavet, keele meloodiat, semantikat, sotsiaalseid rutiine, silpide koosesinemise sagedust ja palju muud. Laps, kes omandab kahte keelt korraga, seisab silmitsi mitmekesisema sisendi ja keerukama ülesandega kui ükskeelne laps, kuid üldjuhul saab ta sellega väga hästi hakkama. Toetavas keskkonnas omandab mõlemad keeled ka laps, kes puutub teise keelega kokku hiljem. Mitmekeelsus, st oskus kasutada rohkem kui ühte keelt, on loomulik, iidne osa üksikisiku ja ühiskonna kogemusest, kuid paraku on keele omandamise mudelite loomisel lähtutud ükskeelsest kõnelejast.

Keeleomandamise uurimisel on oluline meeles pidada mitmesuguseid infoallikaid, individuaalseid ja keskkonnast tingitud erinevusi ning keeltevahelisi eripärasid. Mitme keele puhul mitmekordistub nende omandamist mõjutavate tegurite arv ja kõnelejate võrdlus muutub keerukamaks. Samuti muutuvad oluliseks raskesti mõõdetavad aspektid: peale kõneleja vanuse ja teise keelega kokkupuute kestuse ja intensiivsuse ka keskkond, motivatsioon, teiste keelte oskus ning muugi. Loengus toob Virve-Anneli Vihman näiteid ühe ja mitme keele omandamisest ning selle heterogeensusest. Professor Vihman arutleb, miks üldse uuritakse keeleomandamist ja mitmekeelsust ning milliseid uuringuid oleks Eesti olukorda silmas pidades veel vaja teha.

Virve-Anneli Vihman omandas bakalaureusekraadi oma sünniriigis Ameerika Ühendriikides Wesleyani Ülikoolis filosoofia erialal 1994. aastal. Magistri- (1999) ja doktorikraadi (2004) sai ta Šotimaal Edinburghi Ülikoolis teoreetilises lingvistikas. Doktoritöös käsitles Vihman eesti keele tegumoekonstruktsioone. Pärast doktoriõpinguid ja järeldoktorantuuri Edinburghis juhtis ta aastatel 2004–2013 Tartu Ülikooli välissuhete osakonda, seejärel jätkas akadeemilist karjääri Marie Skłodowska-Curie meetme raames järeldoktorantuuris Manchesteri Ülikoolis laste keeleomandamise teemal. Aastast 2016 on ta töötanud Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudis vanemteaduri, dotsendi ja kaasprofessorina. Alates 1. septembrist 2024 on Vihman psühholingvistika professor ja ühtlasi äsja loodud mitmekeelsuse keskuse juhataja.

Vihman on uurinud nii üks- kui ka mitmekeelseid eesti ja muid keeli kõnelevaid lapsi, noorte keelekasutust ning keele varieerumist. Ta on juhtinud Eesti noortekeele korpuse koostamist ja rahvusvahelist metodoloogiliste oskuste arendamise konsortsiumi MEDAL ning osalenud mitmekeelsete laste toetamiseks mõeldud vahendite väljatöötamises.

Piduliku inauguratsiooniloengu eesmärk on anda ülikooli uuele professorile võimalus tutvustada ennast, oma eriala ja teadusteemat. Avaliku loengu lõpus saavad kuulajad professorile küsimusi esitada. Oodatud on kõik huvilised. Veebiülekannet saab jälgida UTTV-st.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!