Autor:
Mana Kaasik

Tartu Ülikool kummutab Startup Dayl süvatehnoloogia ettevõtlusega seotud müüte

29.–31. jaanuarini toimub üheksas ettevõtlusfestival Startup Day. Tartu Ülikool esitleb demoalal oma ettevõtlusväljundiga teadustegevust, arutleb pealaval süvatehnoloogia äristamisega seotud müütide üle ning juhib ja korraldab nii seminare kui ka kõrvalüritusi. 

Tartu Ülikooli ettevõtlusjuhi Mihkel Tammo sõnul on kõrgkoolidel, sh Tartu Ülikoolil, tähtis roll mitte ainult Eesti, vaid kogu Euroopa konkurentsivõime parandamisel ning see eeldab akadeemilise ja ärimaailma kokkutoomist

 

„Ettevõtlus ilma teaduseta on lihtsalt äri ning see ei muuda maailma ilmtingimata paremaks. Teadusmahuka ettevõtluse üks lahutamatu komponent on aga just ühiskonna hüvang.“

Mihkel Tammo, Tartu Ülikooli ettevõtlusjuht

Põhiprogramm 

31. jaanuaril kl 14.00–15.00 on Insighti laval süvatehnoloogia äristamise müüte kummutav arutelu From Lab to Market: Debunking Myths in Deep Tech Commercialization, kus osalevad ExpressionEdits Ltd tegevjuht ja kaasasutaja Kärt Tomberg, Tartu Ülikooli tehisintellekti kaasprofessor ja Better Medicine OÜ kaasasutaja Dmytro Fishman ning 2C Ventures OÜ partner Martin Koppel. Vestlust juhib Tartu Ülikooli ettevõtlusjuht Mihkel Tammo. 

Samal päeval kl 13.00–13.15 esineb eluea pikendamise tehnoloogia võimalusi käsitleva ettekandega Magic Pills, Precious Rings & Three Drops of Blood: Unveiling the Truth About Longevity Technology“ Tartu Ülikooli rahvatervishoiu kaasprofessor Taavi Tillmann. 

Seminarid 

Tartu Ülikool korraldab Startup Dayl kaks seminari, mis toimuvad 31. jaanuaril. 

Kell 11.00 algaval seminaril „The Art and Science of Pitching [Deep Tech Edition]“ räägib välkkõnelemise õpetaja Gleb Maltsev, kuidas esitleda keerulist teksti, kui selleks on aega vaid kolm minutit. Gleb Maltsev on viimased kümme aastat pühendunud iduettevõttete ärikõnede lihvimisele. Olles kuulanud, näinud ja juhendanud tuhandeid esinejaid, teab ta hästi, kuidas kirjutada, esitada ja visualiseerida oma esitlust nii, et see tooks soovitud tulemuse. 

Kell 12.00 algab seminar „ A Hundred Choices: A Discussion Game About Ethics to Clear the Air in Work Environment and Enhance Teamwork, kus Triin Paaver ja Anu Tammeleht esitlevad Tartu Ülikooli eetikakeskuses loodud väärtuspõhist mängu ning räägivad, kuidas kasutada seda töökeskkonna ja meeskonnatöö parendamiseks. 

Demoala 

Ülikool keskendub Startup Day demoalal interaktiivsele tegevusele, mille käigus tutvustatakse teaduspõhist ettevõtlust ja ülikooli teenuseid. 

Tartu observatoorium esitleb Startup Dayl Eesti esimest süvakosmosesse saadetavat instrumenti OPIC, mida arendati Euroopa Kosmoseagentuuri missiooni Comet Interceptor raames. See tähistab Eesti jaoks esimest korda juhtrolli võtmist süvakosmose instrumendi väljatöötamisel. Lisaks tutvustab observatoorium masinõppel põhinevat maastikul navigeerimise võimekust, Eesti esimest kuukulgurit ning tudengite arendatavaid satelliite, mis avavad ukse uude kosmoseajastusse. 

Tehnoloogiainstituut toob demoala lounge’i robotbarista. Tegemist on UR5 robotmanipulaatoriga, keda instituudi robootikud programmeerivad kohvi valmistama. 

Professor Angela Ivaski juhitud mikroobide ja materjalide vastasmõjude uurimisgrupp tutvustab avalikus ruumis kasutamiseks mõeldud antimikroobseid pinnakatteid. Grupp on välja töötanud tehnoloogia, millega saab luua antimikroobseid komponente nii kõvade pindade kui ka tekstiilide katmiseks. Osalejatele pakutakse ka mikroobivastase mõju testimise teenust ja hindamist eri tingimuste korral. 

Demoalal on kohal ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse tiim, kellega saab arutada näiteks ettevõtlussuhete loomise või teadusmahukate ettevõtetega koostöö tegemise üle. Samuti on huvilistel võimalus uurida intellektuaalse omandi, litsentsimise ja teiste teadmussiirde teemade kohta.  

Veel näeb demoalal Tartu Ülikoolist alguse saanud Solaride’i kolmanda generatsiooni autot, millega tiim jõudis 2023. aasta oktoobri lõpus Austraalias toimunud päikeseautode maailmameistrivõistlusel Bridgestone World Solar Challenge kolmandale kohale. 

Välkkõnevõistlus

31. jaanuaril kl 9.50 toimub süvatehnoloogiateemaline välkkõnevõistlus UniTartu Deep Tech Pitch Match, kus võtavad omavahel mõõtu Tartu Ülikooli teadusmahukad ettevõtted ja Delta X-i parimad üliõpilastiimid. 

Kõrvalüritused 

Startup Dayl toimub ka mitu kõrvalüritust. Arvutiteaduse instituut korraldab 29. jaanuaril kl 15.45 Delta õppehoones andmeteaduse seminari Triple-Helix Collaboration on Data“. 

Samal päeval kl 11.00–16.00 toimub restoranis Humal uurimistöö praktikasse rakendamist käsitlev üritus Research into Reality, mida korraldab Tartu Ülikool koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ja Eesti Teadusagentuuriga. Üliõpilased esitlevad oma teadustöid, mille toel saab digiriiki arendada ning mis lahendavad eraelulisi probleeme koostöös avaliku ja erasektori ning kõrgkoolidega. 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Arvutiteaduse instituudi tudeng tahvli ees

Swedbanki koostöö Tartu Ülikooli IT-tööstusmagistrantidega on olnud edukas

Women on pitching stage

Laura Elise Arvisto: hea välkkõne võti on asjatundlikkus