Autor:
Kaspar Koolmeister

Algab seminarisari „Ringmajandus ja kestlikud tehnoloogiad“

Tartu Ülikooli gaasfermentatsiooni tehnoloogiate uurimisrühma (GasFermTEC) eestvedamisel algab seminarisari, mis tutvustab ringmajandusse sobivaid kestlikke tehnoloogiaid ja nendega seotud sotsiaalmajanduslikke aspekte. Sarja avaseminar „Ringmajanduse mõju ettevõtlusele ja kestlikkuse aruandlus“ toimub 9. mail Tallinnas Viru Keskuse Rahva Raamatu poe esitlusalal kell 10.-12.00. Üritusele saab registreeruda 5. maini.

Sarja eestvedaja, Tartu Ülikooli gaasfermentatsioonitehnoloogiate kaasprofessori Kaspar Valgepea sõnul on rohepöörde õnnestumiseks ning kestlikele majandusmudelitele üleminekuks vaja enamat, kui pelgalt taastuvenergia kasutuselevõttu. „Peame otsima võimalusi, mis muudaks praeguse ühesuunalise ressursimahuka raiskamismajanduse kestlikuks ringmajanduseks. Seda suunda toetab nii riikide kliimapoliitika kui ka tarbijate keskkonnateadlikkuse kasv. Bioinseneerial põhinevatel tehnoloogiatel on seejuures oluline ülesanne.  Minu uurimisteemaks olev gaasfermentatsioon on üks näide sellest, kuidas mikroorganismide abil muuta jäätmed uuesti väärtuslikuks ressursiks. Bioinseneeria pakutav võimaluste ring on aga veelgi mitmekesisem,“ rääkis Valgepea.

Avaseminaril tuleb jutuks ettevõtete kestlikkusega seotud aruandluse eesmärk ja edasine mõju. Teemat avab keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse ja välissuhete põhiüksuse nõunik Aire Rihe. Eesti puidutööstuse tulevikku ringmajanduse tingimustes avab aga Granul Investi kestlikkuse valdkonna juht Mihkel Jugaste. Ettekannetele järgneb vestlusring ringmajanduse mõjust ettevõtetele, kus ettekandjatega liituvad Kaspar Valgepea ja Tartu Ülikooli molekulaarse süsteemibioloogia professor Mart Loog.

Seminaride sari tutvustab edaspidi teisigi ringmajanduseks olulisi tehnoloogiaid – nii neid, mis on juba kasutamiseks valmis kui ka neid, mida alles laboritingimustes arendatakse. Kuueosalises sarjas tuleb juttu näiteks puidu, jäätmete ja CO2 väärindamisest, aeropoonikast ja biomassi töötlemisest nii biotöötluse, biotootmise kui rohekeemia meetoditega. Samuti vaadeldakse ringmajandusega seotud sotsiaalmajanduslikke tegureid, nagu näiteks tarneahelate ja toodete elutsükli analüüs, aga ka tarbijate kliimamure ja ettevõtete sotsiaalne vastutus. Teemasid käsitletakse Eesti tööstuse ja ühiskonna kontekstis. Teemasid avavad nii kodu- kui välismaised eksperdid

GasFermTEC on Euroopa Teadusruumi rahastusel tegutsev õppetool Tartu Ülikoolis, mille üks eesmärke on teadus- ja õppetöö arendamise kõrval toetada ka Eesti biotööstuse innovatsioonivõime tõstmist. Õppetool on üks Euroopa Komisjoni toel arendatava bioinseneeria keskuse üksustest. Keskus toetab teadustöö kõrval ka tööstuslikul biotehnoloogial põhineva uusettevõtluse arengut ja avalikkuse teadlikkuse parandamist nii kestlike biotehnoloogiate kui Eesti ülikoolide ja tööstuse koostöö arenguvõimaluste teemal rohepöörde kontekstis.

Seminarisari on jätk veebruaris koostöös EASiga toimunud rahvusvahelisele konverentsile “Pilootüksused ja rakendusuuringud ringmajandusele üleminekuks“. Toona jõuti üksmeelele, et Eesti vajab rohepöördeks biotööstuse katsetehaseid ning selget rakendusuuringute kontseptsiooni.

Registreeru seminarile „Ringmajanduse mõju ettevõtlusele ja kestlikkuse aruandlus“.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Robert Valner kaitseb doktoritööd „Design of TeMoto, a software framework for dependable, adaptive, and collaborative autonomous robots“

04. detsembril kell 13.15 kaitseb Robert Valner füüsikalise infotehnoloogia erialal doktoritööd „Design of TeMoto, a Software Framework for Dependable, Adaptive, and Collaborative Autonomous Robots“

Muzayin Nazaruddin kaitseb doktoritööd „Semiotics of Natural Disasters: the Entanglements of Environmental and Cultural Transformations“

16. detsembril kell 10.15 kaitseb Muzayin Nazaruddin semiootika ja kultuuriteooria erialal doktoritööd „Semiotics of Natural Disasters: the Entanglements of Environmental and Cultural Transformations” („Looduskatastroofide semiootika: keskkonna- ja kultuurimuutuste läbipõimumine”).

Martin Oja kaitseb doktoritööd „Semiotics of Multimodal Conflict: Modes, Modalities and Audio-Visual Incongruence in Feature Film“

16. detsembril kell 14.15 kaitseb Martin Oja semiootika ja kultuuriteooria erialal doktoritööd „Semiotics of Multimodal Conflict: Modes, Modalities and Audio-Visual Incongruence in Feature Film” („Multimodaalse konflikti semiootika: moodused, modaalsused ning auditiivse-visuaalse vastuolu mängufilmis”).