Autor:
Andres Tennus

Doktorantide välkloengute konkursil kõlas kirev valik inspireerivaid teaduslugusid

Tartu Ülikooli doktorantide kolme minuti loengute konkurss tõi 2. oktoobril eri valdkondadest kokku 24 noort teadlast, kellest 9 pidas eesti- ja 15 ingliskeelse populaarteadusliku loengu. Võistluse parimate välkloengute keskmes olid innovatsioon meditsiiniteadustes, iidne hambakivi, Eesti vaimulike usuvoolud ja kuuemõõtmelised kujutised. 

Eestikeelse konkursi esikolmik 

Kliinilise meditsiini instituudi kirurgia nooremteadur Indrek Seire rääkis oma loengus püüdlustest luua üle-eestiline andmeregister, mis aitaks parandada soolevähi ravivõimalusi. 

Arvutiteaduse instituudi terviseinformaatika nooremteadur Maarja Pajusalu selgitas, millist väärtust loob tervishoius patsientide raviteekonna andmete visualiseerimine. 

Usuteaduskonna teoloogia nooremteaduri Robert Bunderi esitlus heitis valgust luteri kiriku teoloogiliste voolude mitmekesisusele ja nende tundmaõppimise tahkudele, et ehitada silda kiriku ja avalikkuse vahel. 

Ingliskeelse konkursi esikolmik 

Genoomika instituudi vana DNA nooremteadur Biancamaria Bonucci rääkis mõnusa huumoriga sellest, millist põnevust pakub tänapäeva teadlastele iidsete inimeste puudulik suuhügieen. 

Füüsika instituudi füüsika nooremteadur Narmada Joshi selgitas, kuidas on võimalik tema teadustöö tulemusel välja töötada meditsiinivaldkonnas rakendatav mikroskoop, mis näitab kuuemõõtmelisi kujutisi.

Bio- ja siirdemeditsiini instituudi farmakoloogia nooremteadur Mahvish Faisal selgitas kuulajatele, kuidas leevendada Parkinsoni tõbe põdevate inimeste nahatundlikkuse probleeme. 

Välkloengute teemavalik oli mitmekesine ja esitused ärgitasid uudishimu 

Konkursil osales doktorante igast ülikooli valdkonnast: loodus- ja täppisteaduste valdkonnast 16, meditsiiniteaduste valdkonnast 5, sotsiaalteaduste valdkonnast 2 ning humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnast 1. Kõnelejad tegid kolmeminutilise kaasahaarava eesti- või ingliskeelse ettekande, milles võtsid kokku oma uurimistöö ajendiks olnud probleemi, selle lahendamisviisid, esialgsed tulemused ja mõju. 

Žürii märkis, et kõik eestikeelsete loengute esitajad olid võtnud kolme minuti ärakasutamist tõsiselt. Aega kasutati pea viimse sekundini ja selle jooksul jõuti üldise uurimisprobleemi kõrval rääkida ka konkreetselt oma uurimistöö rollist selle lahendamisel. 

„Rõõmu tegi see, et konkursile jõudis doktorante ülikooli kõigist teadusvaldkondadest. Kõik osalejad said suurepäraselt hakkama oma uurimisteemale üldhuvitava lähenemisnurga leidmisega ja kuulajates uudishimu ärgitamisega,“ sõnas žürii liige, Tartu Ülikooli teaduskommunikatsiooni nõunik Piret Ehrenpreis. 

Võistluse žüriisse kuulusid veel ERR-i teadusportaali Novaator ajakirjanik Airika Harrik, Tartu Ülikooli füüsikalise ja elektrokeemia teadur Meelis Härmas, kliimafüüsika kaasprofessor Velle Toll ning õppeosakonna arendusnõunik Monika Tasa. 

Konkurss aitab doktorantide teadustööl jõuda laiema publikuni  

Parimad esinejad pälvisid rahalise preemia ja võimaluse esindada ülikooli jätkuvõistlustel nii Eestis kui ka välismaal. Eestikeelse võistluse esikolmik esindab ülikooli järgmise aasta alguses toimuval Eesti Teaduste Akadeemia konkursil „Teadus kolme minutiga“. Järgmistel kuudel ootavad doktorante ees teaduste akadeemia koolitused, kus lihvitakse populaarteadusliku artikli kirjutamise ja kaamera ees esinemise oskusi. Doktorantide kirjutatud artiklid avaldatakse teadusportaalis Novaator ja veebruaris kuulutatakse teaduste akadeemia saalis välja üle-eestilise lõppvõistluse viis finalisti. 

Parima ingliskeelse loengu videosalvestis saadetakse Euroopa ülikoolide koostöövõrgustiku Coimbra grupi rahvusvahelisele võistlusele. Sealne hindamiskomisjon valib kõigi osalejate seast kolm parimat, kes saavad võimaluse esineda 2025. aasta juunis võrgustiku aastakonverentsi raames lõppkonkursil „3MT“. 

Kolme minuti loengute konkursil osalemine on noorele teadlasele suurepärane võimalus leida oma teadustööle laiemat avalikku kõlapinda, arendada oma esinemis- ja suhtlusoskust ning tutvuda teiste doktorantide tööga. Igast ettekandest valmis kohapeal videosalvestis, mis avaldatakse videoportaalis UTTV. Osa loenguid avaldatakse ka Novaatoris. 

Konkurssi korraldavad Tartu Ülikooli õppeosakond, turundus- ja kommunikatsiooniosakond ning rahvusvahelise koostöö ja protokolli osakond. 

 

Galerii. Autor: Andres Tennus 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Doktoritöö

Antonina Martynenko kaitseb doktoritööd „Традиции и инновации в русской поэзии второй половины 1830-х гг.: количественное исследование“

ITD juhendnöörid header

Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele

kirjutamas

Keelenorme kompav luule annab hoogu keeleuuendustele