Autor:
Andres Tennus

Kolme minuti loengute konkursile registreerumine lõpeb täna

Kutsume Tartu Ülikooli doktorante 2. oktoobril osalema ülikooli iga-aastasel kolme minuti loengute konkursil, kus saab panna proovile oma esinemisoskused ja leida oma uurimusele laiemat kõlapinda. Välkkõned on oodatud kõigist teadusvaldkondadest nii eesti kui ka inglise keeles. Parimad esinejad pälvivad rahalise preemia ja võimaluse esindada ülikooli jätkuvõistlustel.


Osalemiseks tuleb hiljemalt 19. septembril täita eesti- või ingliskeelne registreerimisvorm olenevalt loengu esitamise keelest. 


Eelmisel aastal Tartu Ülikooli eestikeelse konkursi võitnud ja Eesti Teaduste Akadeemia üleriigilisel võistlusel „Teadus kolme minutiga“ viie parima sekka jõudnud matemaatika nooremteaduri Hanna Britt Sootsi sõnul pakub konkursil osalemine erilist võimalust vaadata oma teadustööd teistsuguse pilguga. 

Image
Hanna Britt Soots „Teadus kolme minutiga“ võistlusel
Hanna Britt Soots „Teadus 3 minutiga“ võistlusel (autor: Reti Kokk)

„Eduka ettekande võti on astuda mitu sammu kaugemale ja mõelda, milline võiks olla teadustöö panus ühiskonnale. Selline perspektiiv aitab hoida motivatsiooni oma doktorantuuri jooksul,“ ütles Soots. Ta rõhutas, et ürituse käigus saab hea ülevaate sellest, kui lai ja mitmekülgne on Eesti teadusmaastik.

Lühiloengute võistlus võimaldab noorteadlasel arendada oma esinemis- ja suhtlusoskust ning rääkida oma teadustööst tavapärasest teistsugusel viisil. Välkkõnes peab doktorant kolme minuti jooksul selges keeles ja populaarteaduslikus võtmes kokku võtma oma uurimistöö ajendiks olnud probleemi, selle lahendamisviisid, esialgsed tulemused ja mõju. Kindlasti tuleb kuulajatele kirjeldada, kellele ja kuidas on teadustöö oluline ning mis on selle lähenemises uudset ja põnevat. Ettekande võib pidada nii eesti kui ka inglise keeles, igast kõlanud loengust valmib kohapeal videosalvestis. Kõigil soovijatel on võimalus osaleda enne konkurssi välkkõnede eksperdi Maret Ahoneni ingliskeelsel praktilisel koolitusel, mis toimub 24. septembril kella 16–18. 

Parimad välkkõnelejad esindavad ülikooli jätkuvõistlusel 

Teadlastest, ajakirjanikest ja kommunikatsiooniekspertidest koosnev žürii hindab doktorantide oskust tutvustada arusaadavalt ja meeliköitvalt oma teadustööd laiemale kuulajaskonnale. Edukaimaid osalejaid ootab rahaline preemia ja võimalus esindada Tartu Ülikooli jätkuvõistlustel nii Eestis kui ka välismaal. 

Kolm parimat eestikeelset esinejat saadetakse Eesti Teaduste Akadeemia üleriigilisele konkursile „Teadus kolme minutiga“. Suurele finaalvõistlusele eelnevad teaduste akadeemia koolitused, mis pakuvad doktorantidele kaamera ees esinemise ja populaarteadusliku artikli kirjutamise praktilist kogemust. Eestikeelne konkurss algab juba 23.–24. novembril esimese koolitusega Heimtali vanas külakoolis Mulgimaal. 

Image
Doktorantide 2023. aasta kolme minuti loengute konkursi parimad
Doktorantide 2023. aasta kolme minuti loengute konkursi parimad (autor: Andres Tennus)

Parima ingliskeelse loengu videosalvestis saadetakse kevadel esindama Tartu Ülikooli Euroopa ülikoolide koostöövõrgustiku Coimbra grupi rahvusvahelisel võistlusel. Seal valivad liikmesülikoolid kõigi osalejate seast kolm parimat, kes saavad võimaluse esineda võrgustiku aastakonverentsi raames toimuval lõppkonkursil.

Kõik Tartu Ülikooli konkursil osalejad saavad hindamiskomisjonilt kirjaliku tagasiside. Igale tutvustatud teadustööle otsitakse avaldamisvõimalusi ülikooli kommunikatsioonikanalites või meedias, et värske teadus jõuaks suurema publikuni. 

Hea doktorant, tule pane end proovile ja jaga teistega oma põnevat teadustööd! 

Tutvu kindlasti võistluse reeglite, hindamiskriteeriumide, kasulike nõuannete ja tähtsa lisateabega ülikooli kodulehel: https://ut.ee/et/kolme-minuti-loengute-konkursid. 
 

Konkurssi korraldavad Tartu Ülikooli õppeosakond, turundus- ja kommunikatsiooniosakond ning rahvusvahelise koostöö ja protokolli osakond.

Konkursile registreerumiseks on aega
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Visuaal: CAMS Euroopa igapäevane koondprognoos reguleeritud õhusaasteainete kohta

Tartu Ülikool ja riiklikud keskkonnaasutused ühendavad jõud, et tuua atmosfääriseire andmed avalikkusele lähemale

city view of Tartu

PROFES 2024

Nutikell

Heaoluteaduste tippkeskuse avakonverentsil uuritakse inimeste heaolu ja digitehnoloogia seoseid