Autor:
Rene Riisalu

Tartu Ülikooli hargettevõte Icosagen Cell Factory on Eesti aasta ettevõte 2023

Laupäeval, 4. novembril anti üle 2023. aasta ettevõtlusauhinnad. Tartu Ülikooli hargettevõte Icosagen Cell Factory kuulutati aasta innovaatoriks ja parimaks ettevõtteks.  

Icosagen Cell Factory tegutseb biotehnoloogia valdkonnas ja arendab bioloogilisi ravimeid. Eelmisel aastal oli ettevõttel enam kui 100 klienti kogu maailmast, kellele loodi üle 500 projekti ja toodeti üle 3000 molekuli. Icosagen Cell Factory on muu hulgas välja töötanud koroonaviiruse antikehadega BioBlocki ninasprei. 

„Icosagen Cell Factory tegutseb väga mõjukas valdkonnas, kus luuakse keskmisest rohkem kui neli korda suuremat lisandväärtust. Aga mis kõige tähtsam, nende töö aitab lahendada ühiskondlikult olulisi väljakutseid ja anda inimestele parema elu. Nad mõtlevad välja uusi lahendusi, mida vajatakse üle maailma. Nende tegevuse tuum on teaduslik innovatsioon,“  ütles aasta ettevõtte auhinda üle andes president Alar Karis. 

Ettevõtte asutaja ja tegevjuhi Mart Ustavi sõnul on Icosagen Cell Factory ambitsioon olla parim Euroopas ja – miks mitte – kogu maailmas. „Usun selle võimalikkusse tänu oma kolleegidele. Alustasime tühja koha pealt, kui öeldi, et Eestis ei ole ravimiarendus võimalik, sest see on liiga kallis. Minu igapäevane töö on palsam hingele, sest näen, kuidas noored teadlased tulevad iga päev ennast meie juurde teostama. Olen väga õnnelik, et meie töö on saanud sellise tunnustuse. Usun, et võime ühel päeval tõdeda, et Eestisse on tekkinud uus tööstusharu – ravimitööstus,“ ütles Ustav tänukõnes. 

Tartu Ülikooli nõukogu esimees Ruth Oltjer rääkis aasta innovaatori auhinda üle andes, et Eesti on küll väike, aga see ei ole takistus, vaid võimalus teha koostööd. „Chemi-Pharmi, Icosageni, Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooli koostöös valminud BioBlock on hea näide sellest, mis juhtub, kui teadlased ja ettevõtjad panevad seljad kokku. Soovin Tartu Ülikooli poolt õnne professor Mart Ustavile ja tema meeskonnale suure tunnustuse eest,“ lisas Oltjer. 

Aasta ettevõte valiti EAS-i ja Kredexi ühendasutuse ja Eesti Tööandjate Keskliidu konkursi „Ettevõtluse auhind“ ning Eesti Kaubandus-Tööstuskoja konkursi „Konkurentsivõime edetabel“ parimate seast. 

GaltTec tiimipilt

Kütuseelemente arendav GaltTec OÜ pääses NATO innovatsioonikiirendisse

Teadlaste vestlusring Õiglase Ülemineku Foorumil

Ida-Virumaa üleminekul kestlikumale majandusmudelile oodatakse suurt tuge teaduse ja ettevõtluse koostööst

Mart Maasik_autor Ander Iva

Mart Maasik suundub UniTartu Venturesile uut hoogu andma