Autor:
Silver Gutmann

Üliõpilased läbivad õppehoonete vahel ühe semestriga kokku üle 150 000 kilomeetri

Tartu Ülikooli mobiilsusuuringute labor koostöös Tartu Ülikooli liikumislaboriga korraldas 2023. aasta sügisel ülikooli liikuvusuuringu, et saada ülevaade ülikoolipere igapäevasest ja lähetustega seotud liikumisvajadusest ning toetada kestliku liikumise korraldamist ülikoolis. Valminud lõpparuande ja uuringu tulemustega on võimalik tutvuda ülikooli veebilehel

Liikuvusuuringus analüüsiti ülikoolipere liikumisvajadust ja -käitumist veebiküsitluse, individuaalsete tunniplaaniandmete, värava- ja tõkkepuulogide ning lähetuste andmestiku põhjal. Lisaks vaadeldi ülikooli käsutuses olevat jalgrataste ja autode parkimiskohtade andmestikku.

Linnakeskkonna kaasprofessori ja uuringu elluviija Age Poomi sõnul mõjutab ülikoolipere liikumine oluliselt Tartu linna pulssi. „Liikumine ja koondumine ülikoolihoonetesse täidab linnatänavad inimestega ja tekitab nõudluse kestlike liikuvusteenuste järele. Liikuvusuuringu tulemused toetasid jõuliselt vajadust soodustada rattakasutust, ajakohastada ühistransporti, parandada talihooldust ja arvestada tunniplaanide koostamisel rohkem üliõpilaste liikumisteedega,“ sõnas Poom.

Uuringust selgus, et ühe semestri jooksul liiguvad tudengid õppehoonete vahel linnulennult kokku üle 150 000 kilomeetri. „Kui üliõpilane peab minema teise õppehoonesse, on tal igal kuuendal korral oht jääda loengusse hiljaks, sest vahemaa on pikk ja bussiajad ei sobi tunniplaaniga. Sellistele autostumist soodustavatele olukordadele tuleb ülikoolil nii oma tegevuse kui ka Tartu linnaga tehtava koostöö kaudu leida lahendus,“ lisas Poom.

Samas näitas uuring, et sagedasi autokasutajaid on küsitlusele vastanud üliõpilastest vaid 14% ja töötajatest 31%, kestlike liikumisviiside sagedaste kasutajate hulgas on aga 67% üliõpilastest ja 52% töötajatest. Ülejäänud vastajad käivad ülikoolihoonetes või kasutavad kindlat liikumisviisi harvem kui kolmel korral nädalas. See tuleneb muu hulgas kaugtööst ning kaug- ja sessioonõppest.

Lähetuste analüüs näitas, et ülikooli töötajad tegid pooleteise aasta jooksul kokku ligi 800 ringi ümber maakera ehk reisisid linnulennult 33 miljonit kilomeetrit ja külastasid 88 riiki.

Arendusprorektor Tõnu Esko sõnul annavad uuringu tulemused hea lähtekoha liikumisega seotud keskkonnapõhimõtete sõnastamiseks ja liikuvuskava koostamiseks ülikoolis. „Ülikoolina peame oma keskkonnamõju vähendama ning looma üliõpilastele ja töötajatele hea õpi- ja töökeskkonna. Uuringumeeskonna soovitused on laiapõhjalised. Mõnega töö juba käib, teised nõuavad aga pikaajalist koostööd nii Tartu, Viljandi, Pärnu, Narva ja Tallinna omavalitsuste kui ka riigiga. Hea meel on tõdeda, et kestlike liikumisviiside arendamiseks on meil tugev ülikoolipere toetus,“ sõnas Esko. 

Kevadine pilt Tahkuna loodusest

Avalikul aruteluõhtul küsitakse, kas kliimakriisis saab vaid teadusele loota

Kliimaministri visiit Tartu Ülikooli

Kliimaminister Kristen Michal külastas Tartu Ülikooli

Looduspõhised sademeveelahendused Kopenhaagenis

Looduspõhine veelahendus jätab loodust toetades linlase jala kuivaks