5.–11. maini tähistavad Eesti avalik-õiguslikud ülikoolid juba teist aastat üheskoos mitmekesisuse nädalat, mis tänavu julgustab märkama ja sekkuma. Nädal pakub nii mõtteainet kui ka praktilisi juhiseid selle kohta, kuidas reageerida kõrvalseisjana õpi- ja töökeskkonnas ette tulevale töökiusule, soopõhisele vägivallale, väärkohtlemisele ning ebavõrdsele kohtlemisele.
Mitmekesisuse nädalat veavad eest Eesti avalik-õiguslikud ülikoolid: Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ülikool, Eesti Maaülikool, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös Eesti Teadusagentuuri ning mitmekesisuse ja kaasamise valdkonna ekspertidega. Osalema ja kaasa mõtlema on oodatud nii üliõpilased, töötajad kui ka kõik teised teemast huvitatud.
„Kaasatus ja mitmekesisuse väärtustamine algavad end ümbritsevate inimeste märkamisest – isegi väike sekkumine võib anda hääle inimesele, kelle hääl on hetkel vaiki. Kui kõrvalseisja jääb kiusamist ainult pealt vaatama ega sekku, võtab see kannatajalt jõu ja jõustab hoopis kiusajat. Sekkumine ei peagi seejuures olema suur ja formaalne – sageli piisab vaid probleemile tähelepanu juhtimisest. Just kõrvaltvaataja julgus sekkuda võib olla olulise muutuse algus,“ selgitas mitmekesisuse nädala üks eestvedajatest, Tallinna Ülikooli võrdse kohtlemise volinik Monica Klaas-Kütt.
Nädal algab esmaspäeval, 5. mail üliõpilaste ühise videopöördumisega, milles tuuakse esile, miks on sekkumiskultuuri arendamine tähtis ning kuidas saavad ülikoolipere liikmed olla osa turvalise ja hoolivama õpi- ja töökeskkonna loomisest.
Samal päeval tutvustatakse ka uut praktilist juhendit, mis aitab mõista ja harjutada sekkumiskäitumist. Juhendi on välja töötanud ülikoolide võrdse kohtlemise ja personalivaldkonna eksperdid. Selle eesmärk on anda selged ja kasutajasõbralikud juhised, kuidas reageerida väärkohtlemise või ebavõrdse kohtlemise märkamise korral.
Teisipäeval, 6. mail kell 11.00–12.30 toimub Microsoft Teamsis ingliskeelne veebiseminar, kus esineb Uppsala Ülikooli sotsioloogia kaasprofessor ja Göteborgi Ülikooli Rootsi soouuringute sekretariaadi direktor Fredrik Bondestam. Oma ettekandes keskendub ta soopõhise vägivalla lõpetamisele ülikoolides jt teadusasutustes, rääkides nii ülikoolide kui ka teadust rahastavate organisatsioonide rollist ning teiste riikide kogemustest. Üritust salvestatakse ja seda saab hiljem järelvaadata Eesti Teadusagentuuri Youtube’ist.
Kolmapäeval, 7. mail kell 10.00–12.00 toimub Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis avalik arutelu „Julge sekkuda: miks ja kuidas?“, kus räägitakse sekkumiskultuuri praktilisest poolest. Eksperdid selgitavad, miks ei julge inimesed sekkuda, ning jagavad näpunäiteid, mil viisil seda mõjusalt ja turvaliselt teha. Eesmärk on anda kuulajatele julgust, teadmisi ja konkreetseid juhiseid, kuidas kiusu, ahistamist või ebaõiglust märgates tegutseda. Arutelu juhib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia psühholoog ning võrdse kohtlemise usaldusisik Elina Kivinukk. Osalevad Sihtasutuse Kiusamisvaba Kool endine juht Triin Toomesaar, Tööinspektsiooni vaimse tervise konsultant Johan Pastarus ning Tallinna Ülikooli külalisõppejõud ja President Kaljulaidi Fondi õpidisainer Helina Loor. Vestlusringi salvestatakse ja seda saab hiljem järelvaadata Eesti Teadusagentuuri Youtube’ist.