25. aprillil esitleti Tartu Ülikooli Delta õppehoone maa-aluses parklas päikeseautot Solaride III Enefit, mis on tudengiprojekti Solaride kolmas päikeseauto.
Autot ehitas pooleteise aasta jooksul üle 30 Solaride’i inseneeriatiimi liikme, kes on lisaks Tartu Ülikoolile pärit teistest ülikoolidest ja gümnaasiumidest. Samuti aitasid päikeseauto valmimisele kaasa projekti teised liikmed turundus-, personali-, finants-, ning koolitus- ja arendustiimist.
Uue autoga minnakse augustis esindama Eestit Austraalias toimuvale päikeseautode maailmameistrivõistlustele Bridgestone World Solar Challenge. Kui 2023. aastal sai Solaride’i teine auto Austraalias samal võistlusel kolmanda koha, siis seekord on eesmärk saavutada cruiser-klassis esimene koht.
„Võistlusel on suur eelis nendel tiimidel, kes on läbinud palju testkilomeetreid. Enne kui lennutame päikeseauto Austraaliasse, paneme selle aga Eesti teedelproovile,“ sõnas Mikk Saarmann, Solaride’i võistlustiimi projektijuht.
Tänavu täitus Solaride’il viies tegutsemisaasta. Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land ja Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser tunnustasid Solaride’i meeskonda, leides, et projekt on ülikoole ja nende üliõpilasi erialadeüleselt veelgi rohkem ühendanud.
Rektor Asser pidas Solaride’i suurepäraseks näiteks sellest, kuidas on võimalik suure eesmärgi nimel panna üks eriala toimima koos teistega. Ta andis Solaride’i meeskonnale Austraaliasse kaasa soovituse: „Kui lähete sinna maailma kuklapoolele, öelge seal, et maailma tipud on pärit Eestist!“
Solaride’i kolmanda päikeseauto tippkiirus on 120 km/h ja mootorite võimsus on 3,6 kW. Selle akupakk mahutab 15,2 kWh ning auto saab energiat laadimisest ja päikesest, mille jaoks on auto katusel ja tagaosas 4 m2 päikesepaneele. Päikeseauto sõiduulatus on 750 km ja õhutakistuskoefitsient 0,13. Päikeseauto on kahekohaline, nagu võistlusreeglid ette näevad.
Solaride on 2020. aastal alguse saanud erialadeülene haridus- ja koostööprojekt, mille käigus valmis Baltikumi esimene päikeseauto. Projekti põhieesmärk on arendada tulevikutalente ja populariseerida inseneriharidust. Koostöös Solaride’i liikmete, mentorite, Eesti ülikoolide ning era- ja avaliku sektori asutustega on valminud nüüd ka Baltikumi teine ja kolmaski päikeseauto.
Loe rohkem Solaride’i kolmanda hooaja kohta nende kodulehelt.