Ökoloogia ja looduskaitse globaalmuutuste tingimustes

Toimumise aeg
Maht
14 EAP (364 tundi)
Õppetöö vorm
põimõpe
Toimumiskoht
Tartu
Hind
900 EUR
Õppejõud
Kõik õppejõud on oma ala tippspetsialistid, kellel on pikaajaline teadus- ja õppetöö tegemise kogemus.
Õppekava rühm
Bioloogia ja sellega seotud teadused, mujal liigitamata
Õppekeel
Eesti
Eesmärk:
Kliimamuutus ning looduslike elupaikade ja elurikkuse kadu on tänapäeval suurimad keskkonnaprobleemid. Mikrokraadiprogramm annab osalejatele teadmised globaalmuutuste mõjust looduskeskkonnale ning looduskaitsebioloogiast. Käsitletakse kliimamuutuste, maakasutuse muutuste, invasiivsete liikide leviku, saastekoormuse ning ülemäärase ressursikasutuse mõju looduskeskkonnale ning seeläbi ka inimühiskondadele. Õpetatakse kavandama kaitsealasid, säilitama liike tehistingimustes ning arvestama looduskaitses sotsiaalset ja majanduslikku tausta. Välipraktikumide käigus täiendatakse oma teadmisi elustiku mitmekesisuse ja liikide elupaiganõudluste kohta. Programm on mõeldud neile, kes soovivad olla teadlikumad kliima- ja maakasutuse muutuste mõjust elusloodusele (sh loodusharidustöötajad ja ajakirjanikud) ja/või inimestele, kellel on soov kaasa rääkida maakasutuslikes otsustes ja tegevustes (sh keskkonnaspetsialistid, ametnikud).
Sihtrühm:
Täiendõppeprogramm sobib neile, kes soovivad teadlikumad olla looduse mitmekesisusest, kliima- ja maakasutusmuutuste mõjust elusloodusele ja/või kellel on soov kaasa rääkida maakasutuslikes otsustes ja tegevustes (nt. keskkonnaspetsialistid, ametnikud, loodusharidustöötajad ja ajakirjanikud).
Kursuse õpiväljundid:
Programmi läbinud täiendõppija:
1) teab globaalmuutuste olemust ning seda põhjustavaid tegureid;
2) teab Maa süsteemide seisundi võtmeindikaatoreid;
3) oskab hinnata kliimakriisi ja elurikkuse kao mõju looduskeskkonnale, ökosüsteemiteenustele ning inimühiskondadele;
4) tunneb globaalmuutuste leevendamiseks vajalikke rahvusvahelisi leppeid ning orienteerub erinevates tegutsemisvõimalustes;
5) teab, kuidas on praktilise looduskaitsega seotud evolutsioonibioloogia, populatsioonibioloogia, maastikuökoloogia ja füsioloogia;
6) teab looduskaitsebioloogias kasutatavate mudelite tüüpe ning põhilisi kasutusvõtteid ja -võimalusi;
7) orienteerub looduskaitsegeneetika ja -demograafia terminites ning on suuteline mõistma asjakohaste analüüside loogikat;
8) teab looduskaitse rakendusvõimalusi ning tunneb Eesti looduskaitseametkondade ülesehitust ja funktsioone;
9) tunneb Eesti looduses esinevaid peamisi taime-, seene- või loomaliike, teab nende elupaiganõudlusi;
10) tunneb Eestis kaitstavaid loodusobjekte.
Õpingute alustamise tingimused:
Keskharidus
Õppejõud:
Toimumiskoha info:
Tartu linn Osad välipraktikumid toimuvad Tartust väljas
Õppekeskkonna kirjeldus:
Õppetöö toimub koolituse läbiviimiseks sobivates õpperuumides, mis on varustatud vajaliku õppetehnikaga ja vastavad tervisekaitse- ja ohutusnõuetele.
Toimumise ajakava ja lisainfo:
Õppematerjalid on kättesaadavad veebis (sh videoloengud), kasutatakse ka hübriidõppe lahendusi. Sügissemestril tuleb Tartus füüsiliselt kohal käia viiel korral (reedeti). NB! Suvised välipraktikumid toimuvad kontaktõppes.

Sügissemestri loengukursused (kokku 8 EAPd):
- LTOM.01.012 Globaalmuutused, looduskeskkond ja inimene (4 EAP) - Liivi 2 (Tartu) või alternatiivselt e-õppes, järgivaatamise võimalusega.
- LOOM.04.084 Looduskaitsebioloogia (4 EAP) - loengud järgivaatamise võimalusega, 4 kontaktõppe seminari
aadressil J. Liivi 2, Tartu

Kevadsemestri praktikumid (kokku 6 EAPd):
- LOOM.00.033 Kaitstavate loodusobjektide praktikum (3 EAP) - 50% ulatuses kontaktõpe kevadel
- LOLH.00.009 Looduse tundmise välipraktika (3 EAP) - kontaktõpe juulis

Täpsustus: Looduse tundmise välipraktika (3 EAP) on mõeldud kõigile neile, kel puuduvad alusteadmised zooloogiast ja botaanikast. Edasijõudnud võivad selle aine asemel vastavalt oma huvidele valida kas Taimeökoloogia välipraktika LOOM.01.108 (3EAP; kontaktõpe juulis Laelatul) või Brüoloogia LOOM.01.014 (3EAP; kontaktõpe kevadsemestril Tartus).
Taimeökoloogia välipraktika LOOM.01.108 (3EAP; kontaktõpe juulis Laelatul) võib läbida ka Kaitstavate loodusobjektide praktikumi asemel.
Nõuded lõpetamiseks:
Programmi täitmine täies mahus.
Väljastatav dokument:
tunnistus/tõend
Tulumaksutagastus füüsilisest isikust maksjale:
Jah
Registreerumise tähtaeg:
21.08.2024
Täiendav info:
Triin Tekko, triin.tekko@ut.ee, +372 +372 737 5835
Programmi kood:
LTOM.TK.046
Täiendusõppe üldinfo:
Elukestva õppe keskus
Ülikooli 18, Tartu, 50090

Samas õppevaldkonnas on algamas veel

#täiendusõpe
Lähiajal algavad koolitused.
#täiendusõpe
Vaata 22. aprillil üle veebi Tartu Ülikooli väärikate ülikooli 15. tegutsemisaasta konverentsi.
#rahvusvaheline #täiendusõpe
Erasmus+ Euroopa-sisese õpirände eesmärk on toetada kõigi kõrgkooli töötajate professionaalset arengut välismaal õpetamise või koolituste abil.
#tudengile #kooliõpilasele #õppimine #täiendusõpe #esmakursuslane
Teadvelolek on kunst olla käesolevas hetkes koos lahke ja uudishimuliku tähelepanuga. Sa pöörad tahtlikult, praeguses hetkes ja hinnanguvabalt tähelepanu oma mõtetele, tunnetele ning käitumisele