Sinu taotlus õpirändes osalemiseks on saanud Tartu Ülikooli poolt positiivse otsuse või oled juba väliskõrgkooli õppima suundunud - mõlemal juhul leiad siit lehelt informatsiooni järgmisteks sammudeks.
Lõpliku otsuse sinu õpirändesse vastuvõtmiseks teeb väliskõrgkool. Selle eelduseks on:
Vaata väliskõrgkooli veebilehelt vahetusüliõpilastele mõeldud info alt, mis on nende tähtaeg dokumentide esitamiseks. Ülikoolide tähtajad varieeruvad märtsi lõpust juulini. Kevadsemestriks kandideerijatele on välisülikoolidel üldjuhul eraldi tähtaeg sügissemestril, varieerudes septembrist jaanuarini. Samalt lehelt või vajadusel välisülikooliga kontakteerudes saad teada, millised dokumendid ja mil viisil pead neile esitama.
Enamlevinud kandideerimisdokumendid:
Vastuvõtunõusolek
Peale kandideerimisdokumentide läbivaatamist saadab välisülikool sulle otsuse sinu vahetusüliõpilasena vastuvõtmise kohta. Positiivse otsusega kaasneb üldjuhul ametlik vastuvõtukiri (letter of acceptance). Väliskõrgkooli kandideerimistähtajast vastuvõtunõusoleku saatmiseni võib kuluda 1-1,5 kuud. Hoia vastuvõtukiri alles.
Anna koheselt teada, kui programmis osalemisest loobud. Selleks:
- Kirjuta loobumisest kristi.liivamagi@ut.ee (cc oma akadeemilise üksuse Erasmuse koordinaator), lisades ka loobumise põhjus;
- Märgi oma õpirände avaldus SoleMove süsteemis loobunuks;
- Teavita väliskõrgkooli;
- Kui oled juba sõlminud õppelepingu (learning agreement), siis esita õppelepingu kontaktisikule erialaüksuses allkirjastatud loobumisavaldus.
Vahetusüliõpilasena väliskõrgkoolis õppimist planeerides pea silmas, et tegemist on siinsete õpingute osaga - õpingud TÜ-s ei peatu ja sooritus väliskõrgkoolis mõjutab sinu õppekava täitmist. Välismaal õppimist reguleerivad TÜ õppekorralduseeskirja reeglid välismaal õppimisest ning õppeainete valiku ja nende õppekavasse sobivuse hindamise reeglistik.
Loe lähemalt:
Õppeleping (learning agreement)
Enne välisülikooli siirdumist pead sõlmima õppelepingu (Learning Agreement), milles lepid kodu- ja väliskõrgkooliga kokku välisõpingute ajal võetavad õppeained. Kõige viimasem hetk kolmepoolselt allkirjastatud õppelepingu vormistamiseks on enne välisõpingute alguskuupäeva. Kuna paljud ülikoolid ootavad õppelepingut juba sinna kandideerides (vt enamlevinud kandideerimisdokumendid), siis tuleb tihtilugu õppeainete kooskõlastamisega varakult alustada. Kolmepoolselt (sina, välisülikooli esindaja ja sinu erialaüksuse õppelepingu kinnitaja) allkirjastatud õppelepingu alusel vormistatakse sind välismaal õppijaks (info ÕISi).
Erasmus+ prorammis osalejad sõlmivad õppelepingu elektroonselt (Online Learning Agreement, OLA) SoleMove infosüsteemi vahendusel.
Tee endale selgeks õppeainete kokkuleppimise põhimõtted ja arvesta, et õppelepingu sõlmimisele eelneb väliskõrgkoolis võetavate õppeainete TÜ-s arvestamise taotlemine (õppeplaan ja VÕTA-otsus). Loe lähemalt ja leia vajalikud dokumendivormid siit.
Uuri väliskõrgkooli infomaterjalidest, kas sul on võimalus saada majutust ühiselamus või tuleb endale eramajutus leida. Ühiselamus koha broneerimine võib eeldada kindlaks tähtajaks avalduse esitamist, erandlik pole ka broneerimistasu nõue. Paljud kõrgkoolid ei vahenda majutusvõimalusi, aga niidiotsa selle leidmiseks annavad. Majutuse eest tuleb ise maksta, mistõttu on väga oluline endale selgeks teha orienteeruv igakuine kulu. Vajadusel küsi julgelt infot ja abi väliskõrgkoolist.
Välismaale õppima minnes tuleb reeglina toatleda ka vastava riigi elamisõigust. Täpsemat informatsiooni vahendab vastuvõttev kõrgkool. Välisministeeriumi REISI TARGALT rakendus on mõeldud neile, kes soovivad saada infot olukorra kohta oma reisisihiks võetud riigis ning nõuandeid, mida teha hätta sattumisel. Sama lehe kaudu on soovitav registreerida oma reisile minek, s.t. anda välisministeeriumile teada, kuhu ja millal reisid. Hädaolukorras saavad Eesti konsulid oma reisi registreerinud inimestega kiiresti ühendust võtta ning jagada infot ja vajadusel abistada.
Välismaale reisides, sh seal õppima asudes, on mõistlik soetada lisaks Euroopa ravikindlustuskaardile reisi- ja tervisekindlustus. Euroopa ravikindlustuskaart on abiks, aga seda ainult teatud mahus ja juhtudel.
Online Linguistic Support (OLS) toetab Erasmus+ õpirändes osalejate keeleõpet. OLS süsteemis peab enne õpirändesse suundumist testima peamise õppekeele (võõrkeeles, mida hakkad kasutama välismaal õppimiseks) oskust, lisaks saad osaleda veebipõhisel keelekursusel, et oma oskusi parandada. OLS testimise ja keeleõppe põhimõtted:
Loe lähemalt Erasmus+ stipendiumitingimuste ja -määrade kohta siit:
Välisõpingutele suundudes tuleb planeeritav õppeperiood õppelepingus ja toetuslepingus kuupäevaliselt kokku leppida. Õpirände sisse arvestatakse aeg, mil sul tuleb õppetööga seoses väliskõrgkoolis viibida. Hoia meeles, et füüsiline õpiränne ei saa olla lühem kui 3 kuud (alates 2022 lühem kui 2 kuud) ning periood peab võimaldama õppetöö selleks ette nähtud töödega lõpetada. Muudatuste tekkimisel pead need ka dokumentidesse sisse viima.
Õppeperioodi lühenemisel arvestatakse ümber ka Erasmus+ stipendium.
Kui sul tekib välisülikoolis õppides soov oma sealseid õpinguid pikendada, siis arvesta:
Veendu, et ka teisel semestril oleks võimalik täita TÜ välismaal õppimise minimaalse mahu nõuet ning välisõpingud koos tulemuste ülekandmiseks kuluva ajaga mahuvad sinu TÜ õppeaja sisse.
Taotlemine
Taotlus esita hiljemalt 1 kuu enne toetuslepingus kokku lepitud õpirände perioodi lõppu. Uuri väliskõrgkoolist, kas neil on oma tähtaeg välisõpingute pikendamiseks, millest peaksid samuti lähtuma.
Taotlemiseks esita oma akadeemilisse üksusesse Erasmuse koordinaatorile:
Akadeemiline üksus teeb otsuse arvestades väliskõrgkooli ja TÜ vahelise koostöölepingu kvooti, õpirände pikendamise põhjendatust, õppekava täitmise võimalust jmt ning edastab selle rahvusvahelise õpirände keskusesse.
Pikenduse vormistamine
Välisülikooli õppima asudes oled õppeainete valiku kokku leppinud õppelepingus. Sul on ka võimalus muudatuste tegemiseks, aga pead need vormikohaselt kooskõlastama. Selleks on sul Erasmus+ programmis aega 7 nädalat õpirände alguskuupäevast (vastavalt õppelepingule). Õppides väliskõrgkoolis terve õppeaasta, saad kevadsemestri õppeainete valikut muuta ka teise semestri alguses. Peale tähtaja möödumist pead tehtud valiku juurde jääma ja sooritama kõik õppelepingus ja selle lisas kokku lepitud õppeained.
Seega, väliskõrgkoolist naastes peab sinu välisõpingute tulemusi kajastav õppetulemuste tõend kokku minema akadeemilises üksuses oleva õppelepingu ja selle muudatustega. Tagantjärgi enam õppelepingut muuta ei saa, kuna tegemist on toetuslepingu lisaga.
Loe infot siit.
Õpirände lõppedes 1 kuu jooksul tuleb esitada aruandlus. Dokumendid lae üles SoleMove süsteemis õpirände avalduse aruandluse (After exchange) osa alla:
1. Kinnitus õppimise kohta partnerkõrgkoolis. Palu väliskõrgkoolil õpirände lõpus täita: kinnituskirja vorm. Kinnituskiri ei tohi olla välja antud enne õpirände lõppu (mitte rohkem kui 5 päeva enne kuupäeva, mis on kinnituskirjas kinnitatud õpirände perioodi viimase kuupäevana);
2. Õppetulemuste tõend (Transcript of Records) - digikinnitatud kujul või paberil allkirjastatud tõendi skaneeritud koopia;
3. Erasmuse küsimustik. Välisõpingute lõpus tuleb sulle e-kiri Erasmus+ programmi aruandlussüsteemist palvega täita elektrooniline küsimustik (Erasmus survey). Küsimustik esita vastavas projektisüsteemis.
Pärast aruandluse viimase osa esitamist 45 päeva jooksul määratakse sulle lõplik Erasmus+ stipendium. Selleks tehakse jääkmakse või esitatakse (osaline) tagastusnõue. Kui aruandlus jääb õigeaegselt esitamata, siis tuleb stipendiumi ülikoolile tagastada täies mahus.
Küsimuste korral pöördu rahvusvahelise õpirände keskuse koordinaatori poole.
Välismaal sooritatud õppetöö arvestamiseks TÜ-s esita tulemuste tõend ka akadeemilisse üksusesse, kus on ootel õppeplaan. Arvesta, et tegemist on üliõpilasvahetuses osalemise olulise tingimusega ning tulemuste sissekandmine peaks saama taotletud 8 nädala jooksul alates õpirände lõpust (vastavalt ÕIS-s toodud perioodile). Kui selles osas tekib takistusi või küsimusi, pöördu palun oma eriala õppekorraldusspetsialisti poole.