Autor:
Henry Narits

Andmeteaduse seminar „Kestlik areng“

31. oktoobril toimunud andmeteaduse seminaril Kestlik areng räägiti keskkonnaandmete kvaliteedist, kogumisest, analüüsist ja uudsetest rakendustest, mis toetavad nii looduse kaitset, taastamist kui ka seiret. Samuti oli juttu taastuvenergialahenduste abil energiatarbimise optimeerimisest.

Taastamisökoloogia professor Aveliina Helm käsitles oma ettekandes looduskaitse ja elurikkuse taastamisega seotud andmeid ning nende rakendamisvõimalusi.

Emeriitprofessor Kalev Pärna rääkis lähemalt määramatusest riiklikus metsainventuuris. Riiklik metsainventuur on statistiline valikuuring, milles mõõdetakse vaid väikest osa meie metsade puudest. Pärna rääkis lähemalt, kuidas hinnata tulemuste statistilisi vigu.

Ettevõtja Kristjan Lepik avas ülikooli geoinformaatikute arendatud andmepõhise tööriista kasutusvõimalusi. Arbonics OÜ pakutav teenus aitab leida uusmetsastamiseks sobivaid maa-alasid ning hinnata süsinikukrediitidest saadavat võimalikku lisatulu maaomanikule.

Tehisavaradari (SAR) ekspert Tauri Tampuu tutvustas radarite ja satelliidiandmete kasutusvõimalusi.

Andmeteadlane Arko Kesküla rääkis lähemalt, kuidas kasutada andmeid elektriressursside jaotamiseks kõige optimaalsemal viisil. Sel moel saab luua personaliseeritud elektrikaubanduse strateegia, mis minimeerib üldist elektrikulu. Elektrisüsteem koosneb päikesepaneelidest, elektrivõrkudest, akudest ja elektrisõidukitest. Kesküla käsitles ettekandes tavaliste kodumajapidamiste tarbimist.

Lausandmetöötluse kaasprofessor Huber Flores tutvustas lühidalt mitmekesiste keskkonnaandmete kogumise võimalusi, avades lähemalt mastaapse keskkonnaseire võimalikke kasutusviise.

Seminar toimus ingliskeelsena.

 

Seminari salvestis

Fotogalerii


Programm ja ajakava

15.4516.15 kogunemine ja kohv

16.1517.30 esimene sessioon (modereerib Meelis Kull)

16.15 Andmed looduskaitses ja looduse taastamiseks: uued rakendused ja võimalused (taastamisökoloogia professor Aveliina Helm)
16.40 „Määramatuse hindamine Eesti metsainventuuris" (emeriitprofessor Kalev Pärna)


17.05 Uus metsamajandus (Arbonics OÜ tegevjuht ja kaasasutaja Kristjan Lepik)

17.30 kohvipaus

17.4519.00 teine sessioon (modereerib Ardi Tampuu)

17.45 Wonderful Radar – Rich View Through Clouds (tehisavaradari (SAR) ekspert Tauri Tampuu ja tehisavaradari ekspert, KappaZeta OÜ tegevjuht Kaupo Voormansik)
18.10 Personalized optimization in electric power system (STACC-i andmeteadlased Kirill Grjaznov ja Arko Kesküla)
18.35 Low-cost sensing for environmental sustainability (lausandmetöötluse kaasprofessor Huber Flores)

19.00 võrgustumine

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tiksu ja ülikooli inimesed ühisel rattasõidul

Talvine kestlikkuse infokiri paneb mõtlema, kuidas kujundada tulevikku vastutustundlikult

Startup Day Pitching Stage

Tartu Ülikool kummutab Startup Dayl süvatehnoloogia ettevõtlusega seotud müüte

Vaade ülikooli peahoonele

Tartu Ülikooli esmane keskkonnaülevaade