Meid ümbritsev keskkond on pidevas muutumises, mispärast tuleb nii töö- kui ka eraelus sageli ette olukordi, mil peame langetama otsuseid. Otsustamine on valiku tegemine mitme variandi vahel.
Otsustamine võib olla automaatne, intuitiivne või ratsionaalne.
Automaatne otsustamine põhineb vilumusel. Sellist otsustamist kasutatakse automaatseks muutunud tegevuse käigus, näiteks otsustamisel selle üle, kummale poole pöörata kooli või tööle sõites. Sagedase tegevuse puhul enam ei kaalutleta, mismoodi seda teha, ja otsuse langetamist isegi ei teadvustata.
Intuitiivne otsustamine põhineb sisetundel. Seda otsustamisviisi kasutatakse tundmatus olukorras, kui on vaja otsustada kiiresti ja igakülgseks kaalutlemiseks pole aega. Otsustamise etapid läbitakse sel juhul endale märkamatult ja pärast võib inimesel olla raske põhjendada, miks ta võttis vastu just sellise otsuse.
Ratsionaalse otsustamise käigus määratletakse probleem, mõeldakse läbi kõik alternatiivsed variandid, analüüsitakse nende võimalikke tagajärgi ja lõpuks langetatakse otsus.
Otsustamist mõjutavad mitmesugused tegurid, millest tähtsaimad on
otsuse olulisus,
info olemasolu,
otsuse mõju ümbritsevatele inimestele või keskkonnale,
inimese isiksusetüüp, harjumused ja probleemilahendusoskus.
Sea eesmärgid. Küsi enda käest, mida Sa soovid ja vajad ning milline on Sinu eesmärk järgmiste aastate jooksul.
Hinda olukorda. Mõtle enda jaoks selgeks, kus Sa praegu oma elus oled.
Kaalu plusse ja miinuseid. Iga otsuse heade ja halbade külgede väljakirjutamine on kasulik, sest visuaalne ülevaade kergendab otsuse langetamist.
Tee paus. See aitab mõtetel settida ja nii on lihtsam kasutada oma intuitsiooni.
Usalda ennast ja otsusta. Kui Sa ise ei otsusta, teeb seda Sinu eest keegi teine, näiteks tööandja, õppejõud või sõber. Mõtle, kas soovid elada enda elu või kellegi teise elu.
Ole järjekindel. Ainult otsustamisest ei piisa, kavatsused tuleb ka ellu viia.
Tööleht: Ideede ja valikute hindamine
Otsustamine võib tekitada Sulle kahtlusi, et kas teed ikka sobiva otsuse. See on teatud mõttes loomulik, aga mida enam Sa harjutad ja teed seda teadlikult, seda enam tunned ennast kindlalt selles. Nagu ütleb vanasõna, et harjutamine teeb meistriks.