Autor:
Freepik

Tartu Ülikool hakkab hankima taastuvenergiaallikatest toodetud elektrit

Ülikool kuulutas esimest korda välja raamhanke taastuvenergiaallikatest toodetud elektri hankimiseks. Roheelektri kasutuselevõtuga väheneb ülikooli CO2 jälg rohkem kui kolmandiku võrra.

Elektrienergia tarbimine on seni moodustanud kogu ülikooli (sh üliõpilaselamud, spordiklubi) kliimamõjust enam kui ühe kolmandiku. Mõju on suur, sest Eesti toodab elektrit peamiselt fossiilset päritolu põlevkivist. Taastuvatest energiaallikatest elektri hankimine on seega üks tõhusamaid viise, kuidas ülikooli kliimamõju märkimisväärselt vähendada.

Kantsler Kstina Noormetsa sõnul on taastuvenergiast toodetud elektri kasutuselevõtt teel kestlikuma ülikooli poole üks lihtsamaid, samas mõjukamaid samme, mida ülikool peab tähtsaks astuda. „Eesti üks olulisimaid kliimamõju vähendamise viise on taastuvenergia kasutuselevõtt. Meie roll on olla eeskujuks ja toetada seda igal võimalikul moel,“ lisas Noormets.

Taastuvenergia börsipakettidele lisanduv vahendustasu on suurem kui fossiilset päritolu elektril, mistõttu võib oodata vaid mõneprotsendilist kogukulude kasvu. Seda on võimalik katta elektrikulude eelarveülejäägi vahenditest, mis on õnnestunud kokku hoida tänu hoonete energiatõhususe suurendamisele, päikesepaneelide ja -akude paigaldamisele, tehnosüsteemide automaatsele juhtimisele ning valgustite väljavahetamisele.

Elektrienergiat on ülikoolis tarvis valgustite, ventilatsioonisüsteemide, kütte- ja jahutusseadmete, arvutuskeskuste, laboratooriumide ja muu tehnika kasutamiseks. Alates 2019. aastast on elektritarbimine vähenenud, ent kulud on seejuures kasvanud, sest elektri hind on tõusnud. 2023. aastal on võrgust ostetava elektri tarbimine aasta varasemaga võrreldes vähenenud kuus 12–14% ehk umbes 200 000 kWh võrra, mis on samas suurusjärgus meie kõigi kümne üliõpilaselamu igakuise tarbimisega. Üliõpilaselamuid haldav MTÜ Tartu Üliõpilasküla ostab elektrit ülikoolist eraldiseisva kokkuleppe alusel.

Loodusvaatluste maraton

Kodanikuteaduse seminaril räägitakse, kuidas rikastab avalikkuse kaasamine teadustööd

Panelistid

Kliimamuutustega toimetulek eeldab suuremat valdkondadevahelist sidusust nii teaduses kui ka poliitikakujundamises

Mitmekesisuse nädal

Esimest korda tähistavad kuus Eesti ülikooli mitmekesisuse nädalat üheskoos